Aktualności

fot. MKIDN / Danuta Matloch
25.10.2022

Konferencja prasowa poświęcona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” [relacja]

„W ramach akcji »Mała książka – wielki człowiek« przekazaliśmy dzieciom już blisko 4 miliony książek. To akcja, która ma wspomagać czytelnictwo, a przede wszystkim uwrażliwiać dzieci i ich rodziców na wielki skarb, jakim jest czytanie książek” – tymi słowami minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczął konferencję otwierającą tegoroczną odsłonę jednej z najważniejszych kampanii Instytutu Książki. Podczas spotkania z mediami zaprezentowaliśmy najnowszą książkę stworzoną na potrzeby kampanii – „Krasnal w krzywej czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka i Aleksandry Krzanowskiej.

We wtorek 25 października w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wzięli w niej udział prof. Piotr Gliński – wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, Wojciech Widłak – autor najnowszej książki wydanej w ramach kampanii, a także ambasadorzy kampanii Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki.

„Akcja prowadzona od 2017 roku przez Instytut Książki jest adresowana do dzieci w wieku 0-9 lat podzielonych na trzy grupy wiekowe. Po pierwsze za pośrednictwem 330 oddziałów położniczych rozdajemy książki rodzicom noworodków. Drugi filar to przedszkola i biblioteki dla przedszkolaków – dzieci w wieku 4-6 za pośrednictwem ponad 6 tysięcy bibliotek w Polsce mogą otrzymać przeznaczony dla siebie tytuł. Wreszcie uczniowie szkół podstawowych, szczególnie pierwszoklasiści dostają książki przeznaczone dla dzieci w wieku 7-9 lat właśnie w swoich szkołach” – wyjaśnił mechanizm działania akcji minister Piotr Gliński.

„Zaczęło się od tego, że postanowiliśmy twórczo rozwinąć brytyjską ideę startbooków. W tej chwili realizujemy największą w Europie kampanię startbookową. Łączna wartość 4 milionów wyprawek czytelniczych, które do tej pory rozdaliśmy, wynosi 55 milionów złotych – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało te pieniądze bez chwili wahania” – opowiadał dyrektor Dariusz Jaworski.

Jednym z głównych celów konferencji  było zaprezentowanie książki „Krasnal w krzywej czapce”, stworzonej specjalnie na potrzeby kampanii przez pisarza Wojciecha Widłaka i ilustratorkę Aleksandrę Krzanowską. Ze względu na ogromną liczbę ukraińskich dzieci, które przebywają obecnie w naszym kraju, zdecydowaliśmy się wydać książkę Widłaka i Krzanowskiej w dwóch wersjach językowych – polskiej i polsko-ukraińskiej. Autorem przekładu książki na język ukraiński jest Ostap Slyvynsky. Książka „Krasnal w krzywej czapce” zastąpi w wyprawce dla przedszkolaków antologię „Pierwsze czytanki dla…” z ilustracjami Józefa Wilkonia.

Dla nas jako instytucji książka „Krasnal w krzywej czapce” jest projektem szczególnie ważnym, ponieważ po raz pierwszy kampanii „Mała książka – wielki człowiek” towarzyszy książka w pełni autorska, stworzona specjalnie na potrzeby naszego programu. Wcześniejsze publikacje – choć za każdym razem wartościowe – były antologiami. „W tym roku spełniliśmy marzenie, które mieliśmy od początku” – skomentował dyrektor Dariusz Jaworski.

O tegorocznej książce w swoim stylu opowiedział jej autor Wojciech Widłak. „Ktoś kiedyś powiedział, że ryba nie jest najlepszym ichtiologiem, a tymczasem ja mam mówić o swojej książce. Spróbuję” – zaczął skromnie autor, po czym jednak barwnie opowiedział o swoim najnowszym dziele. „Moja książka ma szansę być pierwszą książką w życiu dziecka – to wielka odpowiedzialność” – dodał, a następnie skrótowo przedstawił jej zarys fabularny i opowiedział o tym, jak powstawała. Widłak wyraził też ubolewanie, że ilustratorka Aleksandra Krzanowska nie mogła zjawić się na konferencji i zapewnił, że „Krasnal w krzywej czapce” nie mógłby powstać bez jej udziału.

Konferencję zakończyła garść refleksji dwojga ambasadorów akcji – Emilii Komarnickiej-Klynstry i Redbada Klynstry-Komarnickiego, którzy o wadze czytania dzieciom opowiedzieli z perspektywy osobistej, czyli perspektywy rodziców. „Za każdym egzemplarzem takiej książki tak naprawdę stoją cztery miliony inspiracji do prawdziwie rodzinnego, głębokiego spędzania czasu i budowania relacji. Chyba właśnie to z perspektywy mamy jest najważniejsze. Bo przecież o tym, że rozwijają wyobraźnię naszych dzieci, przygotowują je do nauki czy poszerzają zasób słów – wszyscy dobrze wiemy” – mówiła Emilia Komarnicka-Klynstra.

Podczas konferencji dyrektor Dariusz Jaworski wspomniał także o pomocy, którą od początku wojny Instytut Książki stara się nieść Ukraińcom, a w szczególności ukraińskim dzieciom. Podsumowując wszystkie akcje, do tej pory przeznaczyliśmy do przekazania goszczącym u nas sąsiadom około 130 tysięcy książek w języku ukraińskim – większość spośród nich wydaliśmy sami. „A to dopiero początek” – zapowiedział Dariusz Jaworski.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.