Aktualności

13.03.2020

Katowice przygotowują konkurs czytelniczy dla uczniów

Kierowany do katowickich uczniów konkurs pod hasłem #ZaczytaneKatowice ogłosi w sobotę lokalny samorząd. Konkurs z pulą nagród 5 tys. zł to inicjatywa dla dzieci, które w związku z zagrożeniem koronawirusem w dniach 12-25 marca nie będą chodziły do szkół.

Decyzją rządu w publicznych i prywatnych placówkach oświatowych od czwartku zawieszono zajęcia dydaktyczno-wychowawcze; do piątku prowadzą one tylko działalność opiekuńczą.

Jak poinformował w czwartkowej informacji katowicki magistrat, zasady konkursu będą wymagały, aby młodzi uczestnicy zamieszczali na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia książek, którą planują przeczytać wraz z uzasadnieniem oznaczeniem i #ZaczytaneKatowice. O umieszczeniu wpisu będzie też trzeba poinformować organizatora konkursu.

„W kolejnych dniach uczniowie i studenci będą mieli dużo wolnego czasu. Bardzo ważne jest, aby nie przeznaczali go na aktywności, które narażą ich, a w konsekwencji także ich bliskich, zwłaszcza starszych, na potencjalny kontakt z koronowirusem. Jednym z dobrych pomysłów na ten czas jest lektura książek” - ocenił cytowany w czwartkowej informacji prezydent Katowic Marcin Krupa.

„Jako rodzic doskonale wiem, jak trudno jest czasami namówić dzieci na czytanie książek, dlatego na nagrody w ramach konkursu zdecydowaliśmy się przeznaczyć aż 5 tys. zł” - dodał.

Szczegóły zgłoszenia, tryb przyznawania nagród oraz regulamin konkursu mają w sobotę rano znaleźć się na stronie internetowej katowice.eu, a także na profilach magistratu w mediach społecznościowych. Miasto na swojej stronie umieszcza bieżące informacje w związku z działaniami w kontekście zagrożeniem koronawirusem.

Do czwartku na terenie Katowic nie potwierdzono zakażeń koronawirusem, tego typu przypadki stwierdzono natomiast w sąsiednich Sosnowcu (pacjent przebywa w szpitalu w Zawierciu) oraz w Chorzowie.

Aby ograniczać możliwości zakażeniem w środę decyzją prezydenta Katowic do odwołania zawieszono zewnętrzną działalność miejskich instytucji kultury. Są to m.in. Katowice Miasto Ogrodów -  Instytucja Kultury im. K. Bochenek, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Muzeum Historii Katowic, Galeria Sztuki Współczesnej BWA czy miejskie domy kultury. Miejska Biblioteka Publiczna wstrzymuje wypożyczanie książek.

Katowicki magistrat wydał zalecenie ograniczenia spotkań, zajęć, imprez dla seniorów, w tym w szczególności zawieszenia działalności klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku, zajęć sportowych dla seniorów, programu „złota rączka” - bezpłatnych drobnych napraw dla starszych mieszkańców.

Zalecono też częściowe zawieszenie działalności dziennych domów pomocy społecznej, za wyjątkiem udzielania posiłków na miejscu i na wynos. Zawieszono zajęcia dla niepełnosprawnych mieszkańców. Nie będą działały placówki wsparcia dziennego, w tym świetlice i kluby młodzieżowe oraz placówki pracy podwórkowej.

Wstrzymano odwiedziny w publicznych i niepublicznych domach pomocy społecznej, całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, mieszkaniach chronionych, placówkach dla bezdomnych i innych placówkach całodobowej pomocy społecznej oraz zalecono w nich „ograniczenie do minimum wyjść na zewnątrz”.

Zalecono też podmiotom prowadzącym i organizującym działalność sportową odwołanie wszystkich imprez i zajęć sportowych. Rozgrywki sekcji sportowych GKS Katowice odbywać się mają bez udziału publiczności.

Urząd Miasta Katowice prowadzi obsługę mieszkańców, jednak  apeluje o ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt osobistych w urzędzie, przypominając o możliwości załatwienia spraw w formie elektronicznej, telefonicznej, drogą pocztową lub poprzez e-PUAP i SEKAP. W budynkach urzędu zwiększono częstotliwość czyszczenia i dezynfekcji, a przy stanowiskach obsługi zostaną zamontowane panele plexi.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zawiesił w środę do odwołania imprezy artystyczne i rozrywkowe na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki. Polecił wójtom, burmistrzom i prezydentom miast zawieszenie do odwołania działalności klubów dziecięcych oraz żłobków.

[źródło: PAP, Mateusz Babak]