Aktualności

28.11.2017

Kampania społeczna: "Mała książka - wielki człowiek"

Instytut Książki zachęca do czytania najmłodszym!

Rozpoczyna się wyjątkowa kampania proczytelnicza przekonująca, że z książką warto zaprzyjaźnić się już od najmłodszych lat. Jesienią tego roku, nakładem Instytutu Książki - narodowej instytucji kultury, ukazała się wyjątkowa publikacja przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach. Ma ona zachęcić rodziców do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia. Znalazły się w niej utwory dla dzieci najpopularniejszych polskich poetów.

„Pierwsze wiersze dla...” to nietypowa pozycja, której nie znajdziemy w księgarni - jej premiera będzie miała miejsce już 28 listopada. Młodzi rodzice otrzymają ją na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce. Z dołączonej do niej broszury pt. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” dowiedzą się o najważniejszych korzyściach, płynących z czytania dziecku w każdym wieku.


W książce znajdziemy utwory takich poetów jak: Anna Kamieńska, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow, Ludwik Jerzy Kern, Ewa Szelburg-Zarembina, Jan Brzechwa, a także Julian Tuwim, Joanna Papuzińska czy Józef Czechowicz. Uwagę przyciągają, specjalnie przygotowane w technice wyszywankowej, ilustracje autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka, zaś okładka przygotowana została w dwóch wersjach - dla dziewczynki i dla chłopca. W skład "wyprawki czytelniczej" dla każdego Malucha wejdzie też broszura dla rodziców "Książką połączeni" ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka i praktyczne wskazówki, skąd czerpać wiedzę o wartościowej literaturze dziecięcej.

Publikacja została przygotowana w ramach kampanii społecznej odbywającej się pod hasłem „Mała książka - wielki człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak mówi Dariusz Jaworski - dyrektor Instytutu Książki: Książka, którą podarujemy młodym rodzicom, będzie pierwszym przewodnikiem literackim ich dziecka. Czytanie dziecku od urodzenia rozwija jego ducha, umysł i emocje, dostarcza wiedzy o świecie oraz kształtuje kompetencje kulturowe i językowe. Mam nadzieję, że wspólna lektura będzie nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim okazją do budowania silnych i trwałych relacji rodzinnych.


Organizatorzy podkreślają, że książka powinna być stałym elementem rzeczywistości każdego dziecka, a do rodzica należy wspomaganie go w kształtowaniu dobrego nawyku czytania. Do zalet z tego płynących rodziców i opiekunów nie trzeba przekonywać - zdolności językowe kształtują się zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania. Tuż po urodzeniu maluch nie rozumie słów, ale słyszy rytm i intonację głosu, słucha rodzica bardzo uważnie. Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną rodzica z dzieckiem oraz tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Chwile spędzone z książką wspomagają rozwój mowy poprzez przyswajanie intonacji i melodii języka, a oglądanie ilustracji usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok dziecka.


„Pierwsze wiersze dla...” są idealne na początek życia dziecka. To harmonijnie skomponowany, pięknie zilustrowany wybór znakomitych polskich wierszy. Dorosłych wzruszy, przypominając im dzieciństwo, a wrażliwe na rytm i rym niemowlęta łagodnie zaprosi do świata mowy i literatury - pisze Anna Czernow, Prezes Polskiej Sekcji IBBY - Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Pamiętajmy, że czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Odpowiednio dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe i zakorzeniają w kulturze, a jako pięknie zaprojektowane przedmioty umożliwiają pierwsze spotkanie ze sztuką. Przy wsparciu dorosłego literatura dziecięca staje się zatem wspaniałym przewodnikiem, pomagającym młodemu „czytelnikowi” odkrywać otaczający go świat, rozbudza jego wyobraźnię i inspiruje do twórczych praktyk.

Książka „Pierwsze wiersze dla...” otrzymała Patronat Honorowy Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka. Partnerem projektu jest Polska Sekcja IBBY.
 

Kampania „Mała książka - wielki człowiek” w mediach, realizowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (MKiDN). Prowadzona będzie w radiu, telewizji, na nośnikach outdoorowych, w mediach społecznościowych oraz w ramach eventów organizowanych w okresie przedświątecznym. Stanowi ona część realizowanych przez Instytut Książki działań proczytelniczych, zaplanowanych na 2017 rok, takich jak Czytaj PL i Upoluj swoją książkę. "Wyprawki czytelnicze" będą rozdawane w szpitalach już od grudnia.

Ważne informacje dla rodziców dotyczące czytania dzieciom znajdą się także na dedykowanej stronie www.wielki-czlowiek.pl, która zostanie uruchomiona w momencie rozpoczęcia kampanii.


Zachęcamy też do śledzenie nowości na naszych profilach społecznościowych:

facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek

twitter.com/wielki_czlowiek

youtube.com/user/instytutksiazki

instagram.com/malaksiazkawielkiczlowiek

Patroni medialni:

Kwartalnik "Ryms"
CzasDzieci.pl