Aktualności
Szczecin przyłączył się do akcji międzynarodowego czytania „Eneidy” Wergiliusza, które odbędzie w ramach Europejskiego Festiwalu Łaciny i Greki. Wydarzenie ma przybliżyć dziedzictwo antyku poprzez głośne czytanie dzieł literackich autorstwa starożytnych Greków i Rzymian.
„Eneida” Wergiliusza to historia Eneasza, uciekiniera z ogarniętej wojenną pożogą Troi. Bohater tuła się po Morzu Śródziemnym nim znajdzie dla siebie i swej rodziny nową ojczyznę. Do dziś jest to jeden z najpopularniejszych utworów literackich napisanych po łacinie.
Podczas godzinnego spotkania w Książnicy Pomorskiej będzie można będzie usłyszeć IV księgę eposu, w której główny bohater targany jest sprzecznymi uczuciami, rozdarty między miłością do kobiety a posłuszeństwem wobec bogów.
„Została wybrana księga, w której są zawarte emocje bardzo współczesne. Mężczyzna, który ma inne zobowiązania i musi opuścić ukochaną kobietę, to jest przecież coś co się zdarza także współcześnie” – powiedziała w rozmowie z PAP Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej.
„»Eneida« jest bodaj najczęściej drukowanym dziełem łacińskim w historii. Wywarła duży wpływ na literatury europejskie poszczególnych krajów, na inne epopeje narodowe, łączne z naszym rodzimym »Panem Tadeuszem«. Tam też literaturoznawcy odnaleźli wiele nawiązań do tego klasycznego dzieła Wergiliusza” – dodała.
W publiczne czytanie, oprócz pracowników Książnicy Pomorskiej, włączą się m.in. członkowie Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz licealiści z IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.
Uczestnicy spotkania zostaną też zaznajomieni z kontekstem historycznoliterackim eposu i treścią jego pozostałych ksiąg. Fragment spotkania zostanie sfilmowany i dołączy do relacji organizatorów festiwalu z przebiegu publicznego czytania na całym świecie.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, początek o godz. 11:00.
Europejski Festiwal Łaciny i Greki odbywa się od 2005 roku w Lyonie we Francji. W późniejszych latach przybrał międzynarodową formę, skupiając się wokół jednego dzieła starożytnego autora. Jego celem jest przybliżenie dziedzictwa antyku poprzez głośne czytanie najważniejszych dzieł literackich autorstwa starożytnych Greków i Rzymian.
W ubiegłych latach posłuchać można było m.in. „Iliady” Homera i „Metamorfoz” Owidiusza.
źródło: Małgorzata Miszczuk, PAP