Aktualności

14.08.2019

Jutro rozpocznie się Literacki Sopot

Literacki Sopot odbywa się od 2012 roku, zawsze w drugiej połowie sierpnia. Każda edycja to spotkanie z literaturą i kulturą z innego kręgu językowego. Festiwal Literacki Sopot odwiedzą światowej sławy pisarze, dziennikarze, publicyści, autorzy komiksów. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia. Jej bohaterami będą pisarze z Wysp Brytyjskich.

Gośćmi festiwalu będą wyraziste i niezależne osobowości, które nie tylko piszą książki, wyróżniane światowymi nagrodami, ale przede wszystkim angażują się w działania społeczne, sprzeciwiają panującym zasadom oraz starają się realnie wpływać na kształt społeczeństwa. W cyklu „Kobiety piszą przyszłość” spotkać się będzie można z Reni Eddo-Lodgge – dziennikarką, specjalizującą się w literaturze faktu, uznaną przez „Guardiana” za „jedną spośród 30 najważniejszych w mediach cyfrowych”; Ntailan Lolkoki, która o przemocy wobec kobiet i okaleczaniu żeńskich narządów płciowych napisała w autobiograficznej książce “Skrzydła dla motyla” (tłum. Bartosz Nowacki, wyd. Prószyński i S-ka), a także brytyjską korespondentkę z Chin, której sławę przyniósł pamiętnik “Socjalizm jest Piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin” (tłum. Ewa Ledóchowicz, wyd. Prószyński i S-ka) – Lijia Zhang.

W tym roku podczas Festiwalu odbędą się aż cztery debaty. Ciąg rozmyślań o kobietach dokończą Charlotte Gordon i Laura Marcus w dialogu „Od Mary Wollstonecraft do Virginii Woolf”. Podczas debaty „W cieniu” o swojej wymagającej, lecz rzadko dostrzeganej pracy opowiedzą tłumacze Jacek Dehnel, Antonia Lloyd-Jones i Maciej Świerkocki. „Wokół Frankensteina Mary Shelley, czyli o współczesnym odczytaniu mitu” porozmawiają Eileen Hunt Botting, Grzegorz J. Nalepa i Lisa Vargo. Rozmowę „Obywatelstwo w epoce brexitu” z Madeline Grant, Jamesem Patonem, Anandem Menonem i Piotrem Witwickim poprowadzi Alastair Donald z Academy of Ideas .

Cykl H/historia, cieszący się popularnością nie tylko wśród fanów historii, w tym roku będzie gościł nagrodzoną Paszportem Polityki Małgorzatę Rejmer; polsko-szwedzkiego pisarza i dziennikarza Macieja Zarembę Bielawskiego; Olgę Wiechnik debiutującą w tym roku książką Posełki. Osiem pierwszych kobiet (wyd. Poznańskie); dziennikarza, publicystę Grzegorza Gaudena, autora wstrząsającej książki Lwów – Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 (wyd. Universitas) oraz Joannę Ostrowską, autorkę książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej (wyd. Marginesy). Poza tym uczestnicy Festiwalu będą mogli bliżej poznać takich autorów jak: John Boyne, Edyta Bystroń, Anna Krztoń, Marta Herling, Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska czy Wojciech Chmielarz.

Na dzieci jak co roku czeka Literacki dla dzieci. W Muzeum Sopotu najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję pomóc słynnemu misiowi Paddingtonowi – w grze interaktywnej poznają elementy kultury i języka, wykorzystując różne formy działania od sportu po teatr. Zdolności manualne potrenują podczas serii warsztatów przygotowanych wspólnie z Księgarnią Ambelucja. A ze światem literatury brytyjskiej spotkają się nie tylko na zajęciach ilustratorskich, plastycznych i komiksowych, ale także podczas uwielbianego przez dzieci (i nie tylko) „Czytania na dywanie”.

Jak co roku wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy.

Pełen program festiwalu znaleźć można tutaj.