Aktualności
W sobotę 15 lutego w Nowym Domu Sztuki przy Pałacu w Radziejowicach odbył się wieczór artystyczny z okazji 90. urodzin wybitnego grafika i malarza Józefa Wilkonia. Wyjątkowa uroczystość zgromadziła kilkaset osób – rodzinę i przyjaciół Artysty. Okolicznościowy list przekazał Dyrektor Instytutu Książki – Dariusz Jaworski. Wieczór uświetnił koncert „Wodecki Jazz” w wykonaniu Piotra Barona, utytułowanego artysty jazzowego, saksofonisty i aranżera oraz Piotr Baron Quartet.
Wieczór poprowadził Jerzy Kisielewski.
List Dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego
Wielce Szanowny Panie,
pragnę złożyć Panu najserdeczniejsze życzenia z okazji dziewięćdziesiątych urodzin.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że na Pańskich książkach wychowały się całe pokolenia Czytelników. Chciałem Panu niniejszym podziękować za olbrzymie zasługi dla polskiej literatury i kultury oraz za niezwykły wkład w promocję książki – w szczególności dziecięcej. To dzięki działalności takich Artystów jak Pan dzieci od najmłodszych lat obcują z dziełami na najwyższym poziomie, a polska ilustracja i sztuka edytorska, które cieszą się dziś ogromną popularnością, uważane są za fenomen na skalę światową.
Pański wkład w polską sztukę ilustracji jest bez wątpienia ponadczasowy.
Wierzę, że kolejne pokolenia czytelników będą wychowywały się na Pańskich dziełach – nie tylko tych z książki „Pierwsze czytanki dla…”, za zilustrowanie której chciałbym w tym miejscu Panu raz jeszcze niezwykle podziękować.
Życzę Panu zdrowia i wszelkiego dobra oraz pomyślności w kolejnych wyzwaniach twórczych. Życzę też niezłomnej wiary w siłę książki oraz jej metafizyczną moc.
Józef Wilkoń to jeden z najwybitniejszych polskich artystów. Jest autorem ilustracji i opracowań graficznych do ponad stu książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz sześćdziesięciu książek opublikowanych za granicą. W jego dorobku znajdują się również rzeźby, plakaty oraz scenografie teatralne.
Został uhonorowany licznymi prestiżowymi krajowymi i zagranicznymi wyróżnieniami, w tym nagrodą za całokształt twórczości przyznaną przez Polską Sekcji IBBY w 2002 roku. Otrzymał nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach edytorskich i ilustratorskich – w Lipsku, Buenos Aires, Düsseldorfie, Bratysławie, Poznaniu, Bolonii, Padwie, Moskwie, Mentonie, Paryżu, Montreuil i Barcelonie. Muzeum Literatury w Warszawie przyznało mu pierwszą nagrodę w konkursie na ilustracje do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a minister kultury – za całokształt twórczości plastycznej (2005). W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za książkę „Psie życie” otrzymał Brązowy Medal w jubileuszowej 50. edycji konkursu „Best Designed Books from all over the World International Competition 2013”. W kwietniu 2017 roku Stowarzyszenie Autorów ZAiKS doceniło go za całokształt twórczości dla dzieci, a w 2019 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Izabeli Katolickiej.
W uznaniu dla dorobku artysty powstały dwa dokumenty filmowe. Pierwszy pod tytułem „Józef Wilkoń” autorstwa Jakuba Nowaka (2002), a drugi zatytułowany „Arka Józefa Wilkonia” w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz (2007).
Prace Józefa Wilkonia znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2006).
Ochroną dorobku Artysty, promocją i upowszechnianiem wiedzy o jego sztuce zajmuje się Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia, która powstała w 2009 roku.