Aktualności

fot. Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius / Facebook
16.05.2023

Joanna Mueller laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej

Poetka i krytyczka literacka Joanna Mueller została tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej. Gala wręczenia nagrody, podczas której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach „książka roku” i „debiut roku”, odbędzie się 14 października.

W poniedziałek, czyli pierwszego dnia 8. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jury ogłosiło nazwisko tegorocznej laureatki nagrody za całokształt twórczości. Podano również tytuły pięciu książek nominowanych do nagrody w kategorii „książka roku” oraz trzech w kategorii „debiut roku”.

Wręczenie Silesiusa, podobnie jak rok temu, zostanie połączone z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wydarzenie odbędzie się w październiku.

Jak poinformowała Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, jury nagrody wybrało pięć tomów, które konkurować będą o Silesiusa w kategorii „książka roku” oraz trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut.

Do miana najlepszej książki roku pretendują: „Wiosna ludzi” Miłosza Biedrzyckiego, „miłość” Kamili Janiak, „Obręcze” Natalii Malek, „Ocalałe 2030” Jana Rojewskiego oraz „Lata praktyki” Piotra Sommera.

Z kolei w kategorii „debiut roku” nominowane zostały: „Halal” Ivana Davydenki, „gościć sójki” Stanisława Kaliny Jaglarza oraz „Oprawa skórzana” Pawła Stasiewicza.

W tym roku nagrodę za całokształt pracy twórczej otrzymała Joanna Mueller. Poetka jest najmłodszą laureatką nagrody za całokształt twórczości w historii Silesiusa. Urodziła się w 1979 roku w Pile, mieszka w Warszawie. Poetka, eseistka, redaktorka i krytyczka literacka jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i badaczką poezji m.in. Tymoteusza Karpowicza.

Mueller zadebiutowała w 2003 roku tomem „Somnambóle fantomowe”. Później wydała także „Zagniazdowniki/Gniazdowniki” (2007), „Wylinki” (2010) i „intima thule” (2015), „Waruj” (2019), „Hista & her sista” (2021) oraz dwie książki eseistyczne: „Stratygrafie” (2010) i „Powlekać rosnące” (2013), a także zbiór wierszy dla dzieci „Piraci dobrej roboty” (2017) i bajkę „Szkoła Czi-Tam” w formie kamishibai (2015).

W 2019 roku Joanna Mueller otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za „Stratygrafie”, a rok później Nagrodę Literacką Czterech Kolumn za tom wierszy „Wylinki” oraz eseje „Stratygrafie”. Do wrocławskiego Silesiusa była nominowana już trzykrotnie w kategorii „książka roku” (w 2016, 2020 roku, a ostatnio rok temu za tom „Hista & her sista”). Poetka otrzymywała też nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia (2008) i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2016). Kojarzona z neolingwizmem (sygnatariuszka „Manifestu neolingwistycznego” w grudniu 2002 roku), sama określa swoją twórczość mianem archelingwizmu.

Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, podkreślił, że „Joanna Mueller od ponad dwudziestu lat jest bardzo silnie obecna w życiu czytelniczek i czytelników poezji”. „Świetny debiut, potem kolejne tomy, w których wiele działo się z językiem, głośne antologie poezji kobiet, kobiecej i nie tylko, manifesty neolingwistyczne, intrygująca krytyka poetycka, silny, a przy tym daleki od publicystyki feminizm. Joanna Mueller to tytanka pracy, cicha rewolucjonistka poetycka, a przy tym oddana opiekunka wielu poetek i poetów, nie tylko młodych, którym służy – najdosłowniej – pomocą jako akuszerka i redaktorka ich książek. Skromna, imponująca postać” – powiedział Śliwiński.

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Laureat Silesiusa w kategorii książka roku otrzymuje 50 tys. zł, a zwycięzca w kategorii debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł. Od 2020 roku wszyscy autorzy nominowani w obu tych kategoriach otrzymują również wyróżnienia finansowe po 5 tys. zł.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wręczana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku i debiut roku.

Operatorem Nagrody Silesius od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Od 2016 roku Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Festiwal, który rozpoczął się w poniedziałek potrwa do 21 maja.

źródło: Piotr Doczekalski, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna