Aktualności

10.12.2018

Jerzy Kochanowski uhonorowany Nagrodą Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego

Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957 Jerzego Kochanowskiego została wyróżniona w X edycji Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego - ogłoszono w piątek wieczorem w Warszawie.

Nagrodzona książka składa się z dwunastu esejów analizujących różne aspekty życia Polaków między październikiem 1956 a jesienią następnego roku. Śmierć Bolesława Biruta w marcu 1956 zapoczątkowała czas rozluźnienia w relacjach społecznych po stalinowskim terrorze. Październikowa odwilż odbiła się zaskakująco na całym społeczeństwie: wzrosła przestępczość i prostytucja, politycznie uaktywniło się pokolenie wchodzące dopiero w dorosłość.

Jerzy Kochanowski pisze o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad. O Polakach, którzy pragnęli odrobiny normalności po latach terroru. O wyglądaniu zza żelaznej kurtyny. Historyk opowiada także o pieniądzach i korupcji, pracy i bezrobociu, chuligaństwie i prostytucji, wyborach miss i świadomym macierzyństwie, otwarciu na świat i marzeniach o własnym samochodzie. O młodzieży wieku atomowego, tęsknocie za Zachodem i roli Kościoła.

Laureat otrzymał 50 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Jacka Kowalskiego – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Fundatorem nagrody jest Dom Spotkań z Historią – Instytucja Kultury m.st. Warszawy.