Aktualności

03.09.2013

Jedna noc - wiele doświadczeń

Podróż do dziesięciu państw podczas jednej nocy? Tylko dzięki literaturze!  10 europejskich autorów, 10 czytających w 10 zaskakujących miejscach w centrum miasta. 21 września Wrocław stanie się Europejską Stolicą Literatury.

Noc Literatury, która w Polsce organizowana będzie po raz pierwszy, w Europie znana jest od lat i, podobnie jak Noc Muzeów, świetnie adaptuje się do charakteru miast-gospodarzy i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki swojej otwartej formule prezentuje szerokiej publiczności twórczość współczesnych pisarzy europejskich z różnych krajów, popularyzując  czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową. W tym roku wrocławska edycja realizowana jest w ramach międzynarodowego projektu, którego motto brzmi: „Jedna noc – wiele doświadczeń”. Biorą w nim także udział: Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Praga i Wilno. Projekt realizowany jest w ramach programu Europejska Stolica Kultury 2016.    

Nietłumaczone wcześniej teksty europejskich twórców, piszących w różnych językach i w różnych stylistykach, czytane będą przez wyjątkowe postaci życia artystycznego i społecznego. Publiczne prezentacje świetnej literatury w autorskich interpretacjach i w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach sprawią, że Wrocław stanie się prawdziwym  oknem na powieściową Europę. 

Motywem przewodnim Nocy Literatury będzie podróż. Przewodnikami staną się zarówno bohaterowie tekstów, jak ich autorzy - pisarze z dziesięciu krajów europejskich: Ylljet Aliçka z Albanii, Harkaitz Cano z Hiszpanii, Philippe Claudel z Francji, Herkus Kuncius z Litwy, Borislav Pekić z Serbii, Petr Sabach z Czech, Ingo Schulze z Niemiec, Zadie Smith z Wielkiej Brytanii, David Soares z Portugalii i Colm Tóibin z Irlandii. Z kolei w rolę przewodników po literackim świecie wcielą się znane osobowości życia publicznego, dla których sztuka słowa ma szczególne znaczenie – aktorzy: Magdalena Kumorek, Jan Peszek, Ewa Skibińska, Bartłomiej Topa; pisarze: Olga Tokarczuk, Michał Witowski, Michał Rusinek; językoznawca: Jan Miodek, polityk: Jarosław Obremski i muzyk: L.U.C. Podróżować z nimi będziemy po centrum Wrocławia, podążając za mapą czytań, dzięki której znane miejsca odkryjemy na nowo. W trakcie tych spacerów podróżować będziemy też po europejskich krajach, z których wywodzą się autorzy prezentowanych powieści, oraz do miejsc, w których żyją wykreowani przez nich bohaterowie.  

Na mapie Nocy Literatury znajdą się też dwa miejsca oferujące bogaty program wydarzeń dla dorosłych i dla dzieci. W Przejściu Garncarskim na wrocławskim rynku i przy ulicy Ruskiej 46 na uczestników czekać będzie ciekawy program literacki, filmowy, teatralny i muzyczny. Wszystko to odbędzie się w leżakowej atmosferze końca lata i przy smacznym jedzeniu. Swoistym post scriptum będzie „Czytanie w ciemności” przygotowywane przez Ritę Baum – premierowe performatywne  czytanie Korekty Thomasa Bernharda, powieści z 1975 r., uznanej przez krytyków za jedno z największych dzieł austriackiego pisarza. Reżyserem spektaklu przygotowywanego specjalnie na Noc Literatury jest Andrzej Ficowski.

Europejska Noc Literatury jest realizowana i współfinansowana w ramach programu Kultura (2007-2013). Miastami partnerskimi projektu są: Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Wilno i Praga.

Instytut Książki jest jednym z patronów wydarzenia.

Partnerzy medialni: Polskie Radio Program 2, TVP 2, TVP Kultura, Przekrój, Empik, LubimyCzytac.pl, Gazeta Wrocławska, Radio Wrocław, TVP Wrocław, TuWroclaw.com.

Szczegóły: www.literaturenights.eu/2013 oraz www.wro2016.pl 

Program

Czytania we wszystkich miejscach rozpoczną się w tym samym czasie i będą się odbywały co pół godziny przez piętnaście minut. Podążając za mapą, każdy uczestnik będzie miał szansę wysłuchać wszystkich dziesięciu tekstów. Godziny czytań:

18.00 18.30 19.00 19.30 20.00
20.30 21.00 21.30 22.00 22.30

1. Zadie Smith NW | Wielka Brytania
czyta Ewa Skibińska
DH Renoma, ul. Świdnicka 40

2. Petr Sabach Kveldsmat | Czechy 
czyta Jan Peszek
Wrocławskie Centrum SPA, ul. Teatralna 10-12

3. Philippe Claudel Zapachy | Francja
czyta Michał Rusinek
Przejście Garncarskie, ul. Przejście Garncarskie 2

4. Borislav Pekić Wścieklizna | Serbia
czyta Jan Miodek
Bar Mleczny Miś, ul. Kuźnicza 48

5. Harkaitz Cano Nieśmiały Argentyńczyk | Hiszpania
czyta L.U.C.
Krzesło Kantora, ul. Rzeźnicza 12

6. Herkus Kuncius Litwin w Wilnie | Litwa
czyta Jarosław Obremski
Kamienica pod Złotym Słońcem, ul. Rynek 6

7. Ingo Schulze Dojechałeś do celu | Niemcy
czyta Olga Tokarczuk
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

8. David Soares Lizbona triumfująca | Portugalia
czyta Bartłomiej Topa
Pasaż Pokoyhof, ul. Św. Antoniego 2-4

9. Colm Tóibin Nowa Hiszpania | Irlandia
czyta Magdalena Kumorek
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

10. Ylljet Aliçka Skromna uroczystość | Albania 
czyta Michał Witkowski
Pasaż Ruska 46, ul. Ruska 46

Program towarzyszący

Na mapie Nocy Literatury znaleźć będzie można niezwykłe miejsca z bogatym programem literackim, teatralnym, filmowym i muzycznym. Zapraszamy też do odpoczynku na leżakach i przy dobrym jedzeniu. 

12.00-16.00 | Alliance Francaise, Kamienica pod Złotym Słońcem, Przejście Garncarskie 
popołudnie z warsztatami literackimi dla dzieci

12.00-24.00 | Przejście Garncarskie
kiermasz książek, konkursy i happeningi, literackie sety DJ-skie

17.00-24.00 | Ruska 46
targi bookinistyczne, jedzeniadorzeczy.pl w strefie Niskich Łąk, Podglądania Filmowe 

24:00 i 1.00 | Studio BWA 
premierowe „Czytanie w ciemnościach” na motywach Korekty Thomasa Bernharda 

Szczegóły i zapisy: www.literaturenights.eu/2013 

WSTĘP WOLNY