Aktualności
Jakub Szamałek, autor powieści Czytanie z kości otrzymał tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2015 r. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
Czytanie z kości to trzecia powieść kryminalna Jakuba Szamałka oraz jego trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.
Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury przyznało Szamałkowi nagrodę nie za trud, pot, łzy i nieprzespane noce, które towarzyszyły pisaniu Czytania z kości, a za perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję. Innymi słowy: za bardzo dobrą powieść. Szamałek odebrał statuetkę oraz Nagrodę (25 000 złotych) z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia Wojciecha Adamskiego.
Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru, czyli statuetka oraz nagroda pieniężna ufundowana przez stację CBS Reality, powędrowała do rąk Remigiusza Mroza za powieść Kasacja.
Podobnie jak w latach ubiegłych, również tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę, której wyjątkowo nie otrzymał debiutant (bo takiego w gronie nominowanych nie było), a weteran – Mariusz Czubaj, za Piątego Beatlesa był nominowany po raz siódmy.
Jakub Szamałek – absolwent Oksfordu, doktorant Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest autorem artykułów popularnonaukowych, w których zajmuje się tematyką archeologii kontaktów międzykulturowych, a także powieści kryminalnych, których akcja toczy się przede wszystkim w świecie antycznym; głównym bohaterem Kiedy Atena odwraca wzrok (2011), Morza Niegościnnego (2013) oraz Czytania z kości (2015) jest Leochares. W wolnym czasie Jakub Szamałek podróżuje po Europie i poznaje arkana kuchni azjatyckiej.
Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymało aż trzech autorów: Tess Gerritsen, Pierre Lematire oraz Peter Robinson.
Tess Gerritsen (ur. 1953) to amerykańska pisarka, z wykształcenia lekarz (specjalizacja: interna). Debiutowała w 1987 roku pierwszym z serii ośmiu romansów kryminalnych – Telefon po północy, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu dopiero w 1996 roku, gdy ukazał się jej pierwszy thriller medyczny: Dawca. Dzięki odniesionemu sukcesowi mogła zrezygnować z praktyki lekarskiej i poświęcić się wyłącznie pisaniu. I to z ogromnym powodzeniem: jej książki doczekały się wydań w 40 krajach, przetłumaczono je na ponad 30 języków i rozeszły się w ponad 30 milionach egzemplarzy.
Pierre Lemaitre (ur. 1951) to francuski pisarz i scenarzysta, z wykształcenia psycholog. Jako pisarz zadebiutował w 2006 roku powieścią kryminalną Koronkowa robota, w której po raz pierwszy pojawia się „mały komisarz” Camille Verhœven. Od tego czasu poświęcił się całkowicie pisarstwu. Stworzył trzy kolejne części przygód Verhœvena: Alex, Rosy & John oraz Ofiarę. Crime Writers’ Association w 2013 roku uznało Alex za najlepszą powieść zagraniczną, przyznając jej International Dagger. Sukces powtórzyła dwa lata później Koronkowa robota. Światową sławę przyniosła pisarzowi wydana w 2013 roku książka Do zobaczenia w zaświatach. Lemaitre zdobył za nią najważniejszą francuską nagrodę literacką: Grand Prix Nagrody Goncourtów.
Peter Robinson (ur. 1950) to pisarz pochodzący z Wielkiej Brytanii, po zakończeniu studiów z literatury na uniwersytecie w Leeds w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku przeprowadził się do Kanady. Jako pisarz debiutował powieścią Gallows View w 1987 roku. To pierwsza książka, w której pojawia się inspektor Alan Banks – meloman pracujący głównie w hrabstwie Yorkshire, znany z nietuzinkowych i nie zawsze zgodnych z regulaminem metod pracy. Od tamtej pory Robinson stworzył już 24 części cyklu o Banksie, jest też autorem kilku innych książek oraz zborów opowiadań oraz poezji. Powieści pisarza przetłumaczono na niemal 20 języków.
W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Janina Paradowska (przewodnicząca), Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Pozostali nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2016 to: Wojciech Chmielarz (Wampir), Mariusz Czubaj (Piąty Beatles), Katarzyna Kwiatkowska (Zbrodnia w szkarłacie), Remigiusz Mróz (Kasacja i Zaginięcie), Marta Zaborowska (Gwiazdozbiór).
Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław odbył się w dniach 30 maja – 5 czerwca 2016 i był częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Więcej informacji na festiwalowej stronie oraz na FB: facebook.com/FestiwalKryminalu.