Aktualności

fot. Albert Zawada
13.09.2018

Jakobe Mansztajn i Wiesław Waszkiewicz w Klubie Proza

Drugą połowę września we Wrocławskim Domu Literatury otworzą dwa długo wyczekiwane spotkania literackie. Po blisko dziesięcioletnim okresie literackiego milczenia wraca do czytelników z nową powieścią pt. Tak blisko Wiesław Waszkiewicz. Z kolei gościem pierwszego powakacyjnego spotkania z cyklu Salon Silesiusa będzie poeta Jakobe Mansztajn.

Już we wtorek 18 września o 19:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie się premiera najnowszej powieści Wiesława Waszkiewicza Tak blisko. Książka ukazała się nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy, otwierając nową serię prozatorską „Proza nieobca”. Wiesław Waszkiewicz urodził się w 1959 roku w Temyrtau, debiutował powieściami z gatunku fantastyki: Ostry odjazd (2007), Much i Dateria (2009), na swym koncie ma również szereg wystaw plastycznych. Powieść Tak blisko to opowiedziana z rozmachem oraz językową werwą historia, w której odnajdziemy nie tylko echa drugiej wojny światowej i Holokaustu, zdrady i zawiedzionej męskiej miłości, ale także barwną, intensywną i bezkompromisową, pełną ironicznego humoru opowieść o kształtach, widokach oraz zapachach Dolnego Śląska i Wrocławia z okresu PRL-u, zderzonych z nie całkiem udaną współczesnością. Rozmowę z autorem poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.

Miłośnicy współczesnej poezji nie mogą przegapić spotkania z Jakobem Mansztajnem, które odbędzie się w Prozie w środę 19 września o 19:00. Będzie to pierwsza powakacyjna odsłona cyklu Salon Silesiusa, który przez cały rok przygotowuje wrocławian do spotkania z dobrą poezją podczas majowego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Jakobe Mansztajn (rocznik 1982) jest poetą i blogerem (jakobe.art.pl), a także twórcą popularnych formatów internetowych (m.in. Make life harder). To także laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku za tom Wiedeński high life (Portret, 2009). W 2014 ukazał się jego drugi tom poetycki – Studium przypadku (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu). Twórczość Mansztajna tłumaczona była m.in. na angielski, białoruski, hebrajski, niemiecki. Rozmowę z poetą poprowadzą wspólnie profesor Andrzej Zawada oraz Irek Grin.

We wrześniu klub Proza zaprasza również na kontynuację swoich dwóch cyklów filmowych. W soboty o 11:00 wato zajrzeć z dziećmi na „Poranki rodzinne”, czyli projekcje animacji dla najmłodszych i filmów familijnych. Natomiast w każdą niedzielę wieczorem o 19:00 będą prezentowane kolejne seanse z cyklu  „Kino w Prozie: Laureaci Oscarów” (16 września – film Miloša Formana, a 23 września – Martina Scorsese). Wstęp wolny.

Dodatkowo, w piątek 21 września o 19:00 gościnnie w Prozie obejrzymy „Improwizowane pożegnanie lata ”, czyli występ zespół teatralnego Improwizowane Poniedziałki. Wstęp: 10 zł, bilety będzie można kupić na miejscu bezpośrednio przed spektaklem.