Aktualności

27.05.2019

„Jak nie czytam, jak czytam” – akcja czytelnicza z patronatem Instytutu Książki

Jeśli sądzicie, że młodzież nie czyta książek, to 7 czerwca o 10.00 czeka was miłe zaskoczenie. Co roku ponad 400 tys. uczennic i uczniów czyta w całej Polsce w tym samym momencie.

„Jak nie czytam, jak czytam” to najpopularniejsza w Polsce akcja czytelnicza. Powstała, by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i pokazać, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli. Organizatorem przedsięwzięcia jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z bibliotekami i szkołami.

Akcja promuje czytanie w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii, żeby czytanie nie kojarzyło się uczniom z przymusowymi lekturami, tylko miłym wspomnieniem, czytaniem na trawie w gronie koleżanek, kolegów, nauczycieli, rodziców. Akcja ma przede wszystkim zachęcić tych uczniów, którzy traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszać ich, lecz motywować przykładem.

Zasady akcji są bardzo proste, każdy dostosowuje jej przebieg do swoich możliwości.

W niektórych miejscowościach organizowane są całodzienne, duże obchody. W innych po prostu bierze się książki i kameralnie czyta na kocyku.

Mapa instytucji biorących udział w akcji znajduje się tutaj. Każdy może się dopisać. Zapraszamy do wspólnego czytania!

Szczegóły można znaleźć na stronie www.czytamy.org