Aktualności

fot. Mateusz Adamski
18.03.2019

Jacek Kowalski i Chantal Delsol w Bibliotece Polskiej w Paryżu [relacja i zdjęcia]

W Bibliotece Polskiej w Paryżu odbył się panel dyskusyjny poświęcony francuskiemu wydaniu antologii poezji staropolskiej z udziałem prof. Chantal Delsol i redaktora antologii prof. Jacka Kowalskiego. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie i dotyczyło wartości republikańskich wczoraj i dziś poprowadziła red. Dominika Ćosić, korespondentka TVP we Francji i Belgii.

Dwujęzyczne, polsko-francuskie wydanie antologii poezji staropolskiej Rzeczpospolita Sarmacka w wyborze, z komentarzami i pod redakcją Jacka Kowalskiego ukazało się nakładem wydawnictwa Dębogóra. W antologii znalazła się staropolska poezja miłości, wojny, wiary i wolności doby „sarmackiej”, XVI – XVIII wieku. Autorką tłumaczeń na francuski jest profesor Anna Drzewicka (1932-2018), wybitna specjalistka w dziedzinie dawnej literatury francuskiej.

Profesor Chantal Delsol to czołowa filozofka polityczna w Europie. jest filozofką, publicystką i pisarką, członkinią Akademii Francuskiej. Zajmuje się między innymi historią idei i antropologią filozoficzną. Pracę doktorską obroniła w 1982 roku na Sorbonie pod kierownictwem Juliana Freunda, jednego z patronów francuskiej myśli konserwatywno-liberalnej. Jest profesorem Uniwersytetu Paris-Est Marne-la-Vallée, w ramach którego utworzyła w 1993 roku Instytut Badawczy Hannah Arendt (zwany też Ośrodkiem Studiów Europejskich). Zadaniem tej placówki jest m.in. badanie powiązań między myślą zachodnio-, środkowo- i wschodnioeuropejską. Jako publicystka współpracuje z dziennikiem „Le Figaro” oraz tygodnikiem „Valeurs Actuelles”.

Jest autorką kilkunastu książek filozoficznych i czterech powieści. Po polsku ukazały się: „Zasada pomocniczości” (1995), „Esej o człowieku późnej nowoczesności” (2003), „Czym jest człowiek? Kurs antropologii dla niewtajemniczonych” (2011), „Nienawiść do świata. Totalitaryzmy i ponowoczesność” (2017) oraz powieść „Wariatki” (2002, 2003). Jej ostatnia książka przełożona na język to „Kamienie węgielne. Na czym nam zależy?”, która w przekładzie Małgorzaty Kowalskiej opublikowało Wydawnictwo Znak.

Profesor Jacek Kowalski pracuje w Instytucie Historii Sztuki UAM. Jest historykiem sztuki, miłośnikiem poezji staropolskiej, tłumaczem poezji starofrancuskiej, zdeklarowanym Sarmatą, a także pieśniarzem. Na scenie pojawia się od 1988 roku, gdy jednocześnie skończył studia i został laureatem 24 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski oraz starej, dobrej Francji. 11 listopada 2017 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa A. Mackiewicza za książkę „Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy”.

Prezentacji książki towarzyszył koncert na instrumentach dawnych w wykonaniu J. Kowalskiego i H. Kasperczaka w Stacji Naukowej PAN w Paryżu oraz na targach książki.