Aktualności

18.08.2023

Iwona Chmielewska ponownie nominowana do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

IBBY ogłosiła listę nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2024, najbardziej prestiżowej międzynarodowej nagrody dla książki dziecięcej, zwanej Małym Noblem. Wśród finalistów w kategorii ilustratorów ponownie znalazła się Iwona Chmielewska.

Iwona Chmielewska była już nominowana do nagrody w 2018, 2020 i 2022 roku. Dotąd dwa razy trafiła też na finałową, krótką listę kandydatów. Do tej pory trafienie na krótką listę Nagrody IBBY udało się tylko jednemu Polakowi – Zbigniewowi Rychlickiemu. To wybitny polski grafik i ilustrator, który był także jedynym jak na razie polskim laureatem „Małego Nobla”. Otrzymał go w 1982 roku.

Iwona Chmielewska jest jedną z najlepszych współczesnych ilustratorek w Polsce. Znają ją i doceniają również czytelnicy zagraniczni. Jej książki wydawane są m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Jest podwójną laureatką Bologna Ragazzi Award – za autorską książkę obrazkową „Oczy” oraz za „Maum. Dom duszy” z tekstem Heekyoung Kim. W Polsce współpracuje z wieloma wydawnictwami (m.in. Wytwórnia, Media Rodzina, Warstwy, Format, Entliczek, Wolno). W 2011 roku otrzymała tytuł Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za „Pamiętnik Blumki”.

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena przyznana zostanie po raz 67. w kategorii literackiej, a 57. w kategorii graficznej. Na nagrodę składają się złoty medal i dyplom wręczane na uroczystej ceremonii podczas Kongresu IBBY (International Board on Books for Young People). W tym roku na liście nominowanych znalazło się 59 autorów i autorek z 33 krajów.