Aktualności

19.09.2007

Instytut Książki zaprasza na konferencję naukową

W dniach 24-25 września w warszawskim oddziale Instytutu Książki /PKiN, p. IX, s. 912/ o godz. 10.30 rozpocznie się konferencja naukowa pt. "Humanizm polski. Długie trwanie - tradycje - rewizje. Wstęp do badań". 

Konferencja jest organizowana przez Instytut Książki, Zakład Literatury i Kultury Epok Dawnych i Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Badań Literackich. 

Referaty przedstawią profesorowie: Grażyna Borkowska-Arciuch (IBL PAN), Andrzej Borowski (UJ), Marcin Cieński (UWr), Dariusz Chemperek(UMCS), Marie Delaperrière (INALCO-Paris), Mirosława Hanusiewicz (KUL), Adam Karpiński (IBL PAN), Michel Masłowski (Sorbonne – Paris IV), Roman Mazurkiewicz (AP w Krakowie), Marta Piwińska (IBL PAN), Alina Nowicka-Jeżowa (UW), Barbara Otwinowska (IBL PAN), Anna Pajdzińska (UMCS), Radosław Pawelec (UW), Ewa Teodorowicz-Hellman (Uniw. Sztokholmski), Piotr Urbański (USz), Hélène Włodarczyk (Sorbonne – Paris IV), Marta Wyka (UJ). Przewidziane są dyskusje panelowe z udziałem badaczy z dziesięciu najważniejszych uniwersytetów polskich, Akademii Nauk oraz uczonych zagranicznych z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Węgier, Rosji, Szwecji. Celem konferencji jest całościowe przedstawienie recepcji, kontynuacji i transformacji humanizmu jako uniwersalnego dziedzictwa europejskiego w kulturze polskiej XV-XX wieku. Wieloaspektowa interpretacja zjawisk humanistycznych objawia związki kultury polskiej z ośrodkami europejskimi oraz twórczy udział Polski w kształtowaniu się wspólnoty europejskiej, a zarazem formowanie oryginalnego profilu kultury narodowej. W tej perspektywie humanizm należy uznać za swoistą wartość kultury polskiej, stworzoną w epokach dawnych, wzbogaconą ideami dziewiętnastowiecznymi i żywą do współczesności; obdarzoną mocą długiego trwania i niezwykłą kreatywnością społeczną i artystyczną; przejawiającą na tle różnorodności zjawisk ponadhistoryczną spójność identyfikujących ją cech. Badania zmierzają do wprowadzenia humanizmu polskiego w krąg studiów europejskich, które dotychczas nie obejmują w dostatecznym zakresie wiedzy o Polsce. Studia nad humanizmem mają też cel społeczno-edukacyjny; są motywowane koniecznością wsparcia rzetelną wiedzą naukową dyskusji na temat miejsca Polski w Europie oraz zobowiązaniami badaczy wobec aktualnych potrzeb społecznych: rozpoznania na nowo tożsamości kulturowej i określenia systemu konstytuujących ją wartości.