Aktualności
Instytut Książki po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Książki w Turynie [relacja i zdjęcia]
Wczoraj rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Turynie, czyli Salone Internazionale del Libro di Torino. To trzydziesta piąta edycja tej imprezy – pierwsza, na której można odwiedzić polskie stoisko, przygotowane przez Instytut Książki.
Hasłem towarzyszącym tegorocznych targów jest Atraverso lo specchio (Patrząc przez lupę). Ten sposób organizatorzy wydarzenia chcą oddać hołd autorowi „Alicji w krainie czarów” i równocześnie podkreślić potrzebę oderwania się od przytłaczającej rzeczywistości za pomocą wyobraźni.
Imprezę zainaugurowało spotkanie z laureatką Nagrody Nobla, Swietłaną Aleksiejewcz, które poprowadziła Loredana Lipperini.
Salone Internazionale del Libro Torino to największe i najważniejsze wydarzenie na włoskim rynku wydawniczym. Każdego roku Międzynarodowe Targi Książki w Turynie ściągają ponad tysiąc wydawców z Półwyspu Apenińskiego, którzy w czterech pawilonach Lingotto Fiere zajmują powierzchnię wystawienniczą około 110 000 metrów kwadratowych. Wyjątkowo w tym roku w weekendowe dni targów na dachu centrum kongresowego czytelnicy będą mogli zobaczyć Pista 500 - artystyczny projekt Pinacoteca Agnelli stworzony na kultowym torze testowym dla samochodów FIAT.
Turyńskie targi są przede wszystkim skierowane do włoskiej publiczności, dlatego przygotowany został bardzo bogaty i interesujący program oraz wiele atrakcji okołoliterackich. Instytut Książki we współpracy z organizatorami i wydawnictwem Kellereman organizuje spotkanie autorskie Małgorzaty Rejmer promujące włoskie wydanie reportażu „Bukareszt. Krew i kurz”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę o godz. 16:15 w Sale Internazionale, a poprowadzi je dziennikarz gazety „Corriere della Serra” Andrea Morinelli.
W programie przewidziano również przestrzeń dla agentów i rights managerów, którzy prowadzą rozmowy biznesowe w Rights Corner.
Instytut Książki pierwszy raz w tym roku zorganizował stoisko informacyjne o powierzchni 16m2, na którym czytelnicy mogą zakupić włoskie tłumaczenia polskich książek, a także zapoznać się z literaturą polską i najnowszymi w niej trendami. W ten sposób pragniemy zwiększyć rozpoznawalność polskich książek i autorów, a tym samym liczbę przekładów z języka polskiego na włoski.
Tegorocznym gościem regionalnym imprezy jest Sarydnia, a krajem honorowym Albania.
Międzynarodowe Targi Książki w Turynie potrwają do poniedziałku 22 maja.