Aktualności

15.06.2018

Instytut Książki na konferencji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Już w najbliższy poniedziałek, 18 czerwca, będziemy mieli przyjemność opowiedzieć o działaniach realizowanych w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” podczas ogólnopolskiej konferencji „Obecność książki w życiu młodego pokolenia”.  Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Warszawie.

Kampania społeczna „Mała książka wielki człowiek” przypomina o korzyściach płynących ze wspólnego czytania w gronie rodzinnym już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe „wyprawki czytelnicze”. Pragniemy zaprosić dzieci w świat literacki wyborem wierszy autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowanym przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, przewodnikiem po tym świecie jest zaś broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.

Od grudnia 2017 roku rozdaliśmy już 90 tysięcy wyprawek czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce i nie zwalniamy tempa – już we wrześniu rozpoczniemy kolejny etap projektu inicjującego przygodę z książką, tym razem skierowany do trzylatków. Niezwykle ważną rolę odegrają w nim  bibliotekarze, których podczas konferencji chcemy zaprosić do współpracy.

Konferencja „Obecność książki w życiu młodego pokolenia” odbędzie się 18-19 czerwca 2018 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie.

Jak zapowiadają organizatorzy, celem konferencji jest przyjrzenie się temu, co dzieje się w bibliotekach dziecięcych i młodzieżowych, z uwzględnieniem roli bibliotekarzy w realizacji nowej podstawy programowej oraz wykorzystania technologii umożliwiających promocję książki i czytelnictwa. Konferencja umożliwi także uchwycenie najważniejszych tendencji we współczesnym czytelnictwie dzieci i młodzieży, przy czym szczególna uwaga zostanie poświęcona poezji i książkom obrazkowym. Wiedza na temat tego, jak kształtują się zainteresowania czytelnicze, jakie są dostępne teksty i jakie możliwości dają nowe technologie, ułatwi poznanie „dobrych praktyk”: działań, które w pracy z młodym czytelnikiem sprawdzają się najlepiej.

Program wydarzenia można znaleźć tutaj: http://www.sbp.pl/konferencje/konferencja/program?konferencja_id=20050