Aktualności

29.01.2020

Instytut Książki na 47. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême

Jutro rozpoczyna się 47. Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême, największy festiwal komiksowy w Europie, który organizowany jest od 1974 roku. Instytut Książki będzie gościć na tej imprezie po raz pierwszy.

Polskie stoisko wspólnie z Instytutem Książki organizują Polskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Instytut Polski w Paryżu. Na stoisku pod nazwą Polish Comics będą gościć przedstawiciele wydawnictw Timof Comics, Kultura Gniewu, Egmontu i Planeta Komiksów.

IK wraz z Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym i paryskim IP organizuje także panel pod tytułem „Polish historical graphic novels” (Polskie historyczne powieści graficzne), w którym wezmą udział Marek Oleksicki oraz Paweł Piechnik. Ponadto w panelu „The Rise of the Graphic Novel for Children” (Rozkwit powieści graficznych dla dzieci) weźmie udział Agnieszka Świętek.

Podczas festiwalu odbędzie się 400 wydarzeń: spotkań autorskich, wystaw, warsztatów, konferencji, prezentacji i pokazów filmowych. Weźmie w nim udział aż 2000 autorów z 32 krajów. Największą gwiazdą będzie Robert Kirkman, amerykański autor komiksów, scenarzysta i producent filmowy, który zasłynął dzięki seriom „The Walking Dead” i „Invincible”.

Przy okazji festiwalu przyznawana jest za całokształt twórczości lub dokonania na polu rozwoju komiksu Grand Prix de la ville d'Angoulême (Wielka Nagroda Miasta Angoulême). Podczas festiwalu wręczona będzie także nagroda za najlepszy komiks, którą przyznawana jest corocznie od 1976 roku. Laureaci – rysownik i scenarzysta zwycięskiego tytułu – otrzymują od 2008 roku statuetkę Złotego Kota (Fauve d'Or).

Francuski minister kultury Franck Riester ogłosił 2020 rok „Rokiem Paska Komiksowego”. Z tej okazji 30 stycznia, w dniu otwarcia festiwalu, o godzinie 13.00 Francuzi mają zrobić sobie przerwę na lekturę komiksów.

Od 2019 roku Angoulême jest Miastem Literatury UNESCO.

Festiwal potrwa do niedzieli.

***

Plan imprezy można znaleźć pod tym adresem: https://www.bdangouleme.com/plans-du-programme-du-festival