Aktualności

fot. Facebook / Instytut Adama Mickiewicza
12.09.2022

Instalacja multimedialna „The Romantic” w Paryżu w ramach Roku Polskiego Romantyzmu

W paryskiej galerii Celal w piątek odbył się wernisaż – inauguracja instalacji multimedialnej „The Romantic” w ramach Roku Polskiego Romantyzmu.

„The Romantic” to pokaz organizowany z okazji 200. rocznicy pierwszego wydania „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. Data ta jest symbolicznie uważana za początek epoki romantyzmu w polskiej literaturze.

Podczas wernisażu artyści Maria Niklińska oraz Philippe Tłokiński odczytali wiersze Mickiewicza w języku francuskim i polskim.

Instalacja próbuje skłonić widza do odpowiedzi na pytania, czy: „wprowadzenie arcydzieła literatury romantycznej w przestrzeń miasta skupionego na dobrach konsumpcyjnych ma sens? Czy można wywołać wrażenie Sublime poprzez wciągającą projekcję wideo?” – wyjaśnia kurator projektu Mikołaj Baliszewski.

Projekt zorganizowany został przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu oraz ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego w ramach Roku Polskiego Romantyzmu. Narodowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

źródło: Katarzyna Stańko, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna