Aktualności
Imieniny Jana Kochanowskiego po raz dziesiąty – już 25 czerwca w Ogrodzie Krasińskich
Rozmowy o literaturze, koncerty i mecz poetycki, podczas którego dwie drużyny aktorów zmierzą się na interpretacje wierszy, a oprócz tego wiele atrakcji dla dzieci i stoiska najciekawszych polskich wydawnictw. Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty.
Imieniny Jana Kochanowskiego odbędą się w ostatnią sobotę czerwca, tradycyjnie w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Bohaterką jubileuszowej, dziesiątej edycji wydarzenia będzie Maria Konopnicka – z okazji obchodzonego właśnie roku poetki na Imieninach pojawią się badaczki i badacze jej biografii i twórczości, a najciekawsze fragmenty listów, które Maria Konopnicka pisała m.in. do swoich dzieci i przyjaciół, odczyta Anna Seniuk. Postać poetki stanie się także pretekstem do rozmów o ukochanych książkach z dzieciństwa, krytyce literackiej czy o tym, co współcześnie oznacza bycie pisarką, a w zakamarkach Ogrodu Krasińskich będzie można spotkać… krasnoludki. Fakty i mity na temat tych istot w rozmowie z Karoliną Głowacką przybliży Maciej Szymanowicz, a o atrakcje dla najmłodszych czytelników zadbają również m.in. Teatr Baj i zespół Czereśnie. Teatr Baj pojawi się na Imieninach z lalkami ze spektaklu Na jagody, zespół Czereśnie – z repertuarem zainspirowanym śpiewnikiem dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej i Zygmunta Noskowskiego.
Nie zabraknie stałych punktów programu: przyciągającego rzesze warszawiaków meczu poetyckiego, podczas którego dwie drużyny aktorów będą konkurowały w interpretowaniu wierszy, spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania Pieśni świętojańskiej o Sobótce – tym razem w interpretacji Tadeusza Woźniaka, z udziałem m.in. Joanny Majchrzak, Asi Nawojskiej i Mikołaja Trzaski – czy dansingu pod gwiazdami. Taneczne przeboje z lat 50. i 60. we współczesnych aranżacjach wykona Barbara Wrońska.
Obok najciekawszych uczestników i obserwatorów polskiego życia literackiego – pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy i aktorów – jak co roku w Ogrodzie Krasińskich pojawią się najważniejsze polskie wydawnictwa. W ogrodowych alejkach będzie można znaleźć stoiska ponad sześćdziesięciu wydawców, a przy nich spotkać autorów podpisujących książki.
Pełny program wydarzenia na stronie Biblioteki Narodowej.