Aktualności

06.07.2018

Helena Janeczek z Premio Strega

Helena Janeczek, urodzona w Niemczech pisarka polskiego pochodzenia, która mieszka we Włoszech, otrzymała najbardziej prestiżową włoską nagrodę literacką, Premio Strega. To pierwsza od 15 lat kobieta uhonorowana tym wręczanym od 1947 roku laurem.

Pisarka została nagrodzona za książkę Dziewczyna z Leicą, opowiadającą o niemieckiej fotografce Gerdzie Taro(1910-1937), urodzonej w rodzinie polskich Żydów. Zmarła z ran odniesionych w wypadku na froncie podczas hiszpańskiej wojny domowej. Przeszła do historii jako pierwsza reporterka, która zginęła na froncie w czasie pracy.

- Nie przypominam Gerdy Taro - powiedziała laureatka nagrody, wręczonej w czwartek wieczorem w Rzymie. - Ona urodziła się odważna, ja nauczyłam zdobywać się na odwagę.

Pisarka podkreśliła ponadto: - Nie chciałabym, aby minęło następnych 15 lat zanim wygra następna kobieta. We Włoszech są znakomite pisarki.

Dziewczyna z Leicą to szósta książka Janeczek, mieszkającej we Włoszech od ponad 30 lat. W 2010 roku wydała powieść Jaskółki z Monte Cassino, która przedstawia historię walk o wzgórze z udziałem żołnierzy z kilku kontynentów: Polaków, Amerykanów, Anglików, Hindusów, Nepalczyków i Maorysów z Nowej Zelandii.

W lutym tego roku Helena Janeczek była gościem Instytutu Polskiego w Rzymie w czasie wieczoru poświęconego Gustawowi Herlingowi- Grudzińskiemu. Mówiła o tomie jego łagrowych wspomnień Inny świat.

(PAP, Sylwia Wysocka)