Aktualności

fot. Olaf / Wikimedia Commons
06.02.2023

Hanna Krall Honorową Ambasadorką Akcji Żonkile

Pisarka Hanna Krall, autorka słynnego reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem”, została Honorową Ambasadorką 11. edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

O Hannie Krall jako Honorowej Ambasadorce Akcji Żonkile, jak również o trwającym jeszcze do 13 lutego naborze wolontariuszy i wolontariuszek indywidualnych oraz szkolnych w Warszawie, którzy 19 kwietnia będą rozdawać papierowe kwiaty i informować przechodniów o rocznicy powstania na warszawskich ulicach – powiadomiła PAP Marta Dziewulska, rzecznik Muzeum POLIN.

Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl. Dla uczestników i uczestniczek muzeum przygotowało szkolenia, spotkania, spacery tematyczne, a także umowę i certyfikat wolontariusza.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza szkoły, biblioteki i instytucje kultury z całej Polski do włączenia się 19 kwietnia w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i do udziału w organizowanej od 11 lat przez muzeum akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Placówki przystępujące do Akcji Żonkile otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej.

Ofertę edukacyjną na różnych poziomach nauczania – informuje Marta Dziewulska – wzbogaciły w tym roku nowe narzędzia edukacyjne i scenariusze lekcji, m.in. w 80. rocznicę wydarzeń z 1943 roku (w środę 19 kwietnia) odbędzie się premiera filmu animowanego „Zdążyć przed Panem Bogiem" opartego na motywach reportażu Hanny Krall.

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

„19 kwietnia 2023 roku zadaniem wolontariuszy będzie informowanie przechodniów o wydarzeniach sprzed 80 lat i wręczanie im papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W roku 2023 pragniemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. To symboliczna liczba Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim tuż przed Wielką Akcją likwidacyjną w lipcu 1942 roku” – mówi Zofia Bojańczyk z Muzeum POLIN, kierowniczka tegorocznej akcji Żonkile.

Wydarzenie poprzedzone będzie warsztatami komunikacyjnymi oraz wykładami i spacerami edukacyjnymi dotyczącymi historii polskich Żydów oraz wojennej historii Warszawy.

W tym roku żonkile będą wręczane po raz pierwszy – i wyjątkowo – także poza Warszawą. W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim akcja odbędzie się też w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie.

Z inicjatywy Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN wyprodukuje 150 tysięcy dodatkowych (poza 450 tysiącami, które będą rozdawane w Warszawie) papierowych kwiatów. Trafią one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie.

Inicjatywę wsparł Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i członek Rady Muzeum POLIN. Światowy Kongres Żydów będzie jednocześnie partnerem tych działań.

W 2023 roku Akcja Żonkile odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”. Jego kluczowym elementem będzie otwarcie w kwietniu wystawy czasowej „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”, której kuratorkami są prof. Barbara Engelking, kierująca Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN i Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

źródło: Anna Bernat, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna