Aktualności

Fot. B. Olszewski
29.08.2013

Gombrowicz wraca jesienią

8 września we Wsoli rozpoczyna się jesienna odsłona cyklu wydarzeń przypominających o 50. rocznicy wyjazdu Witolda Gombrowicza z Argentyny do Europy pod nazwą „Powrót Gombrowicza”.

W niedzielę, 8 września obchodzić będziemy nieoficjalne imieniny Witolda, nieoficjalne, bo trochę na przekór pisarzowi, który świętować nie lubił. Z tej okazji we Wsoli pojawi się Rita Gombrowicz, z którą rozmawiać będą: Dominika Świtkowska i Tomasz Tyczyński. Rita Gombrowicz gościła w Muzeum wielokrotnie, jednak to spotkanie będzie wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy to ona, a nie jej mąż, będzie głównym tematem rozmowy. Po spotkaniu odbędzie się koncert Renaty Przemyk, artystki obecnej na scenie od ponad 20 lat, laureatki licznych prestiżowych nagród muzycznych w Polsce. Koncertowała nie tylko w kraju, ale również we Francji (w Normandii, Bretanii i Paryżu), Niemczech i USA. Artystka pisze muzykę także do spektakli teatralnych. Towarzyszyć jej będą: Błażej Chochorowski i Maciej Mąka (gitary).
Początek spotkania o godz. 18. Wstęp wolny. 

Wszystkich miłośników literatury zapraszamy także w październiku. W pierwszą niedzielę miesiąca odbędzie się czwarty już Panel Gombrowiczowski. Tym razem będzie poświęcony tematyce emigracji literackiej. W Muzeum gościć będą pisarze, którzy doświadczyli życia i tworzenia poza krajem: „dobrowolnego emigranta” Mariusza Wilka, który twierdzi, że emigrantem nie jest; Bronisława Świderskiego, wygnanego z Polski po Marcu ’68, który o emigracji pisał nie tylko w swoich powieściach, ale również tekstach naukowych i publicystycznych oraz Zbigniewa Kruszyńskiego, emigranta politycznego w latach 80., który wrócił do kraju, ale doświadczenie emigracji jest jednym z najważniejszych tematów jego prozy.


Zarówno spotkanie z Ritą Gombrowicz jak i Panel  Gombrowiczowski „Literatura i emigracja” są wydarzeniami organizowanymi w ramach cyklu "Powrót Gombrowicza", finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cyklem tym przypominamy o 50. rocznicy powrotu pisarza do Europy, z trwającej niemal ćwierć wieku emigracji argentyńskiej.


Patronami cyklu są: Instytut Książki, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia.

Dotychczas w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza” we Wsoli gościli: reżyser paryskiej prapremiery „Ślubu” Jorge Lavelliego, z którym o teatrze Gombrowicza rozmawiał wybitny krytyk i teatrolog Janusz Majcherek. Podczas Nocy Muzeów o intymnym dzienniku Gombrowicza zatytułowanym „Kronos” rozmawiały: Klementyna Suchanow (współredaktorka „Kronosa”) i  Anna Łabędzka (wykładowca Uniwersytetu w Rennes, współpracownica Rity Gombrowicz). Fragmenty książki przeczytał Mariusz Bonaszewski (aktor Teatru Narodowego). Wiosenną edycję wydarzeń związanych z powrotem Gombrowicza do Europy zakończyliśmy polską premierą filmu dokumentalnego „Zabijcie Witolda”, zrealizowanego przez Agnieszkę Herbich i Lucasa Trajtengartz’a  (Retina Films) na zlecenie MSZ w Argentynie.