Aktualności

24.05.2023

Georgi Gospodinow uhonorowany prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera

Bułgarski pisarz Georgi Gospodinow otrzymał prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Schron przeciwczasowy” w przekładzie Angeli Rodel.

Nagrodę wręczono we wtorek w Londynie, w przeddzień przypadającego na środę święta bułgarskiego alfabetu i kultury. Gospodinow jest pierwszym Bułgarem, który otrzymał ten prestiżowy laur. Powieść, która ukazała się w 2022 roku i została przetłumaczona na wiele języków (w tym na polski przez Magdalenę Pytlak), opowiada o domu starców i ludziach cierpiących na chorobę Alzheimera.

„To poruszająca praca, w której autor rozważa bardzo ciekawą sprawę: co staje się z nami, kiedy nasze wspomnienia znikną? Georgi Gospodinow bardzo umiejętnie opowiada zarówno o indywidualnych, jak i o zbiorowych losach, i właśnie ten wyważony bilans między przeżyciami osobistymi i tym, co uniwersalne, przekonał i przemówił do nas. Jest to powieść, która zachęca do refleksji i czujności, tak samo jak nas porusza, ponieważ język - wrażliwy i precyzyjny - potrafi uchwycić, w proustowskim stylu, skrajną kruchość przeszłości. (...) Przeszłość jest zawsze tylko historią, którą się opowiada. A nie wszyscy gawędziarze mają talent Georgi Gospodinowa i Angeli Rodel” – powiedziała na ceremonii wręczenia przewodnicząca jury Leila Slimani.

Urodzony w 1968 roku bułgarski poeta, pisarz, krytyk, pracownik Instytutu Literatury Bułgarskiej Akademii Nauk Georgi Gospodinow to jeden z najczęściej tłumaczonych bułgarskich pisarzy po 1989 roku. Jest laureatem wielu nagród, w tym przyznawanej w Polsce Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest od 2005 r. dla powieści napisanych w innych językach niż angielski, przetłumaczonych na angielski i wydanych w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Nagroda, która obecnie wynosi 50 tys. funtów, jest w równych częściach dzielona między autora i tłumacza wyróżnionej powieści. W 2018 roku uhonorowano Olgę Tokarczuk za powieść „Bieguni”.

źródło: PAP, Ewgenia Manołowa 

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna