Aktualności

jeden z plakatów przygotowanych na potrzeby akcji
21.03.2019

Gdańsk świętuje Międzynarodowy Dzień Poezji

Na ulicach Gdańska, w miejskich autobusach i tramwajach pojawiły się plakaty z wierszami autorstwa miejscowych poetów. To jeden z pomysłów na świętowanie przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Poezji.

O działaniach, które są planowane w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji, poinformowała Marta Bańka, szefowa Działu Komunikacji gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej (IKM). To instytucja, która w partnerstwie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku oraz miastem Gdańska jest organizatorem obchodów. Bańska poinformowała, że w ramach akcji "Plakat z Poezją" w przestrzeni miejskiej pojawiły się afisze, na których wydrukowano wiersze gdańszczan: Michała Piotrowskiego, Bożeny Ptak, Antoniego Pawlaka, Barbary Piórkowskiej, Krystyny Lars i Andrzeja Jurewicza. Wyboru wierszy dokonała inna gdańska poetka – Anna Czekanowicz.

Poetyckie plakaty znaleźć można na citylightach zlokalizowanych na przystankach komunikacji miejskiej, we wnętrzach gdańskich autobusów i tramwajów, a także na czterech miejskich billboardach. Dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej, Aleksandra Szymańska, zapowiedziała, że instytucja chce w przyszłości wykorzystywać tę formę promocji poezji. W przekazanej mediom informacji podkreśliła, że kampania "to nie tyle akcja, co postulat obecności poezji w naszym życiu i miejskiej przestrzeni". "Nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Poezji oraz organizowanego przez IKM Festiwalu Europejski Poeta Wolności, ale ma także przypomnieć, jak piękny i lapidarny potrafi być język poetów. Nie mamy też świadomości, jak wielu wspaniałych poetów tworzy w Gdańsku" – powiedziała.

Bańka poinformowała, że IKM przygotował specjalną pulę poetyckich plakatów z myślą o gdańszczanach, którzy chcą zabrać afisze do domu. Można się po nie zgłaszać osobiście w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40 lub mailowo - kontakt@ikm.gda.pl.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji każdy czytelnik, który 21 marca wypożyczy książkę w którejś z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, otrzyma tom poetycki. 

Tego dnia w gdańskim Klubie Loft zaplanowano także slam poetycki, czyli potyczkę na wiersze recytowane przez poetów.

Z kolei w dniach 29-31 marca odbędą się Gdańskie Targi Książki. W 2008 r. miasto Gdańsk ustanowiło Nagrodę Literacką Europejski Poeta Wolności. Przyznawaną co dwa lata nagrodę otrzymuje poeta z kraju europejskiego, który w najbardziej oryginalny sposób pisze o "wolności rozumianej w kategoriach osobistych, politycznych, religijnych oraz jako prawo do ekspresji intelektualnej, uczuciowej i zmysłowej". (PAP)