Aktualności

12.02.2020

Fundacja Arka zbiera książki, by pozyskać pieniądze dla dzieci

Ogólnopolską akcję „Książka wspiera bohatera” inauguruje fundacja ekologiczna Arka. Jej prezes Wojciech Owczarz poinformował we środę, że ofiarowane przez Polaków książki zostaną sprzedane na kiermaszu, a cały dochód wesprze podopiecznych z domów dziecka.

„Ta akcja jest fenomenem. Informacje o poziomie czytelnictwa, czy też o ilościach sprzedawanych książek, zwykle nie są optymistyczne. W naszej akcji uczestniczą jednak tłumy. Warto podkreślić, iż zaangażowanych w nią jest ok. 100 instytucji. To punkty, w których zbieramy książki, m.in. przedszkola i szkoły w całej Polsce” - powiedział pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Arka.

Jak podkreślił, Arka chce poprzez akcję promować prospołeczne postawy i budować wspólnotę, w której można wiele czynić dla innych.

„Każdy może zostać bohaterem na miarę swoich możliwości. Zebrane ze sprzedaży książek pieniądze fundacja przeznaczy m.in. na zakup biletów do kin i teatrów dla dzieci z domów dziecka oraz świetlic środowiskowych” - zaznaczył Owczarz.

Prezes Arki powiedział, że akcja ruszy już we czwartek. Książki, które zbywają w mieszkaniach, można przynosić do punktu informacyjnego w bielskiej galerii handlowej Sfera I lub jednego z kilkudziesięciu innych miejsc, wyszczególnionych na stronie www.ksiazkawspierabohatera.pl. Większość z nich znajduje się w Bielsku-Białej i okolicy, ale są też miejsca przykładowo w Zabrzu, Szczecinie, Kościerzynie i Poznaniu.

Akcja, organizowana już w poprzednich latach, przyniosła dotychczas zysk, który umożliwił wsparcie ponad 3,5 tys. dzieci z Bielska-Białej i okolic. Dzięki niej nabywców znalazło kilkanaście tysięcy książek. „Ludzie przynoszą różne książki. Są to wydawnictwa dla najmłodszych, ale i literatura dla starszych czytelników” - dodał Wojciech Owczarz.

Charytatywny Kiermasz Książek w Bielsku-Białej został zaplanowany na 29 lutego. Odbędzie się w galerii handlowej Sfera. Jak zapowiedzieli organizatorzy, książki można kupić w symbolicznych, niskich cenach.

Fundacja Arka zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na otaczające środowisko.

[źródło: PAP, Marek Szafrański]