Aktualności

10.04.2024

Finałowa piątka jubileuszowej Nagrody Kapuścińskiego

Trzy książki wydane w języku polskim i dwie przetłumaczone z języków obcych – francuskiego i hiszpańskiego – znalazły się w ścisłym finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W sobotę 25 maja br. dowiemy się, która z nich zostanie uznana za najlepszy reportaż ubiegłego roku.

Laicyzacja Irlandii; najnowsza, pełna głębokich podziałów historia Turcji; brutalne meksykańskie Veracruz – upiorny sen nielegalnych imigrantów z Dominikany; Polska z czasów PRL i początków epidemii HIV; a w końcu – dzika miejska przyroda podglądana z bliska i z wielką pasją – to główne tematy książek nominowanych do tegorocznej, piętnastej już edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej wybrało finałową piątkę, z której wyłoni najlepszy reportaż ubiegłego roku.  

Oto piątka nominowanych (autorki i autorzy w kolejności alfabetycznej): 

  • Marta Abramowicz „Irlandia wstaje z kolan”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej  
  • Ersin Karabulut „Kroniki ze Stambułu”, tom 1, przeł. Ada Wapniarska, Wydawnictwo timof comics  
  • Michał Książek „Atlas dziur i szczelin”, Wydawnictwo Znak Literanova  
  • Fernanda Melchor „To nie jest Miami”, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo ArtRage   
  • Bartosz Żurawiecki „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, Wydawnictwo Czarne. 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie wręczona 25 maja, podczas wieczornej gali Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Nagroda dla autorki lub autora najlepszej książki reporterskiej wynosi 100 tys. zł, a nagroda dla tłumacza lub tłumaczki najlepszej książki reporterskiej ‒ 20 tys. zł. Nagrody pieniężne przewidziane są też dla finalistów i finalistek konkursu. 

Do 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych 145 książek – 105 z nich powstało po polsku, 40 to tłumaczenia. Książki nadesłało 38 wydawnictw. Nagrodę przyznaje jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek. Sekretarzynią jury jest Maria Krawczyk.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest organizowana i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem Nagrody jest redakcja „Gazety Wyborczej”. 

KC / źródło: IP