Aktualności

24.07.2020

Film „Zima pod znakiem wrony” na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk

Powstanie film według prozy Olgi Tokarczuk. Projekt otrzymał dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 2 mln zł. „Zima pod znakiem wrony” będzie koprodukcją polsko-niemiecko-szwedzką. Obraz wyreżyseruje Kasia Adamik, a autorką scenariusza jest Sandra Buchta z Niemiec.

Inspiracją dla scenariusza jest opowiadanie Olgi Tokarczuk „Profesor Andrews w Warszawie”, które po raz pierwszy ukazało się w 1998 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Nowelka opowiada historie profesora psychiatrii z Anglii, który 12 grudnia 1981 roku przyjeżdża do Warszawy na konferencję. W nocy zostaje wprowadzony stan wojenny. Na ulicę wjeżdżają czołgi, a profesor jest pozostawiony sam sobie.

Opowiadanie weszło potem do tomu „Gra na wielu bębenkach”, którego pierwsze wydanie ukazało się w 2002 roku nakładem wydawnictwa Ruta w Wałbrzychu.

Obsada filmu nie jest jeszcze znana, ale prowadzone są rozmowy z Jasonem Isaacsem, który grał m. in. Lucjusza Malfoya w filmach o Harrym Potterze. Zdjęcia zaplanowano na jesień przyszłego roku.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]