Aktualności

09.11.2022

Festiwal Poezja Jest Najważniejsza w Częstochowie w przyszłym tygodniu

W dniach 16-20 listopada w Częstochowie po raz drugi odbędzie się festiwal poetycki Poezja Jest Najważniejsza. Wydarzenie będzie obejmowało spotkania autorskie, dyskusje o poezji, a także koncerty i Turniej Jednego Wiersza.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Małgorzata Lebda, Bohdan Zadura, a także tłumaczony przez Zadurę ukraiński poeta Wasyl Machno. Częścią festiwalu będą panel dyskusyjny poświęcony tłumaczeniu poezji, a także wręczenie ukraińskich Międzynarodowych Nagród Literackich „Don Kichot”.

„W dobie kultury obrazkowej, w czasach medialnie opanowanych przez modne insta i tik-tok poezja musi być „pozytywnie bezczelna. Poezja spychana w kąt musi głośno przypominać się, a zarazem upominać się o należne jej miejsce. Przyszła więc pora na to, żeby zjednoczyć się i zaprosić do działania poetki i poetów, zarówno z naszego miasta, jak i tych przyjezdnych, o których głośno w Polsce” – napisali organizatorzy w Manifeście Programowym Festiwalu.

Ze szczegółowym programem festiwalowych wydarzeń można zapoznać się TUTAJ.

Wydarzenia w ramach festiwalu odbędą się w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, w Muzeum Częstochowskim i częstochowskiej Klubokawiarni Bank. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.