Aktualności

Spotkanie w ramach pasma dziecięcego na Festiwalu Miłosza / fot. Tomasz Wiech
08.04.2015

Festiwal Miłosza dla dzieci

Festiwal Miłosza wraz z Festiwalem Literatury dla Dzieci zapraszają na cykl wydarzeń dla najmłodszych czytelników. W dniach od 14 do 16 maja w Krakowie dzieci i ich rodzice będą uczestniczyć w spotkaniach autorskich, warsztatach, a także grze miejskiej. 

Do Krakowa przyjadą znani autorzy i ilustratorzy książek dla dzieci, żeby opowiedzieć o swoich najnowszych pracach. Wśród nich znajdzie się m.in. Susanne Rotraut Berner – znana na całym świecie ilustratorka i autorka książek obrazkowych, w tym serii o ulicy Czereśniowej. Z czytelnikami spotkają się także Jerzy Stuhr wraz z córką, Marianną Bończą-Stuhr – autorzy książki Kto tam zerka na Kacperka?, zbioru bajek i wierszyków, które dawno, dawno temu do poduszki usłyszały dzieci znanego aktora.

W programie Festiwalu znaleźć można również poszerzające horyzonty – nie tylko geograficzne – spotkania z cyklu „Czytanki po zmroku″, warsztaty z mistrzami ilustracji, grę miejską, spektakle i pokazy filmowe, a nawet spacer po krakowskim rynku w towarzystwie Michała Rusinka. 

Na zakończenie organizatorzy zaplanowali mocny akcent muzyczny – koncert Jerza Igora. Zespół ten z powodzeniem wymyka się jednoznacznej kategoryzacji krytyków i słuchaczy. Tworzący go duet (Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow) to nowa jakość w podejściu do muzyki dla dzieci. Rewelacyjne, bezpretensjonalne, indie-popowe kołysanki angażują nie tylko uszy młodych widzów, ale też uczą ich wrażliwości na bogactwo brzmień żywych instrumentów.

Druga edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w tym roku aż w czterech miastach (Kraków, Wrocław, Warszawa i Gdańsk). Celem wydarzenia współorganizowanego przez Annę Kaszubę-Dębską i Łukasza Dębskiego – właścicieli Cafe Szafe, oraz Fundację Czas Dzieci jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą, oraz zaistnienie książki i ilustracji dla dzieci w przestrzeni społecznej. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest tolerancja i otwarcie na inność drugiego człowieka. Dzięki połączeniu sił organizatorów Festiwalu Miłosza i Festiwalu Literatury dla Dzieci tegoroczne propozycje wydarzeń dla najmłodszych będą podwójnie ciekawe.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, lecz wymagana jest rejestracja. Zapisy i szczegółowy program wydarzeń wraz z kalendarzem znaleźć można na stronie www.fldd.pl.

Więcej informacji o Festiwalu Miłosza na stronie www.miloszfestival.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Festiwal Miłosza gości wybitne postaci światowej i rodzimej literatury - stawia pytanie o miejsce światowej poezji we współczesnym świecie. Jest cenioną płaszczyzną wymiany kulturowych doświadczeń. W jego ramach odbywają się wieczory poetyckie, dyskusje panelowe, pokazy filmów, koncerty i szereg imprez towarzyszących. Motywem przewodnim kolejnych edycji są tytuły utworów Czesława Miłosza, w których poruszał on problemy współczesnego świata. Podczas poprzednich edycji Festiwalu w Krakowie gościliśmy tak wybitnych poetów jak:  Adonis, Duo Duo, Bei Dao, Julia Hartwig, Michael Kruger czy Juan Gelman. Festiwal jest cenioną płaszczyzną wymiany kulturowych doświadczeń i poznawania piękna i bogactwa słowa pisanego. Więcej na: www.miloszfestival.pl

Fundacja Miasto Literatury stawia sobie za cel wieloaspektową działalność́ na polu promocji kultury i literatury, wspomagając strategię miasta w związku z uzyskaniem przez Kraków prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO. Fundacja działa interdyscyplinarnie i wielowymiarowo, wdrażając przełamujące konwencje projekty, które służą integrowaniu życia literackiego, wzmocnieniu połączeń pomiędzy literaturą i nowymi technologiami oraz mediami, kreowaniu postaw i praktyk czytelniczych, wzmacnianiu wydarzeń literackich, wspieraniu przemysłów książki, uobecnieniu literatury w przestrzeni miejskiej, rozwijaniu edukacji kulturalnej i literackiej, budowaniu połączeń pomiędzy literaturą a prawami człowieka, a także zacieśnianiu współpracy w obrębie sieci Miast Literatury UNESCO. Więcej na: www.fundacjamiastoliteratury.pl
 

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne Krakowa.  Organizuje prestiżowe festiwale muzyczne, filmowe, literackie i sztuk wizualnych. Wśród najważniejszych znajdują się festiwale: Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, Grolsch Art Boom, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, cykl Opera Rara, czy literackie festiwale Miłosza i Conrada. KBF jest także operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem ICE Kraków Congress Centre oraz Krakow Film Commission, operatorem wydarzeń kulturalnych w Kraków Arenie. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portale Krakow.travel i Kids In Kraków. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl