Aktualności
Espace Museal Gombrowicz w Vence we Francji obchodzi w tym roku pięciolecie istnienia. Z tej okazji ekspozycja mieszcząca się w dawnym mieszkaniu Witolda Gombrowicza została rozbudowana. Obchody jubileuszowe odbędą się 28 i 29 października.
Opiekunem francuskiej placówki jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Z okazji jubileuszu ekspozycja w Vence została poszerzona. Efekty prac będzie można zobaczyć podczas uroczystości jubileuszowych. „W wydarzeniu weźmie udział m.in. wdowa po pisarzu – Rita Gombrowicz, a także przedstawiciele polskiego rządu, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów Vence, regionu Nicei oraz samorządu województwa mazowieckiego” – poinformował Robert Utkowski z Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli.
W programie jubileuszowych obchodów znalazł się m.in. monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Jerzego Radziwiłowicza. Polscy aktorzy czytać będą korespondencję Witolda Gombrowicza z francuskim malarzem Jeanem Dubuffetem. Zaplanowano także koncert Kapeli ze Wsi Warszawa i turniej szachowy. Do stycznia 2023 r. na murach miejskich Vence oglądać można wystawę plakatów „Gombrowicz półwieczny”. Są to prace wyróżnione w międzynarodowym konkursie zorganizowanym w 2019 r. przez Muzeum Witolda Gombrowicza i Muzeum Plakatu w Vence.
25 października 1964 r. Witold Gombrowicz i Rita Labrosse, późniejsza żona pisarza, wprowadzili się do mieszkania na drugim piętrze willi Alexandrine w miejscowości Vence na południu Francji. W „Dzienniku”, w 1965 roku, Gombrowicz zanotował: „Rok z górą mija odkąd osiedliłem się w Vence, o dwadzieścia kilometrów od Nicei, na zboczu Alpes Maritimes – miejscowość szykowna, nie brak rezydencji wykwintnie ukrytych w kępach palmowych, za murami z róż, w gęstwinie mimoz”. W Vence pisarz mieszkał i pracował do końca życia. Pochowany został na miejscowym cmentarzu.
Dzięki staraniom m.in. wdowy po pisarzu Rity Gombrowicz oraz Evelyne Temmam, ówczesnej radnej i wiceburmistrzyni miasta, w 2017 r. w dawnym mieszkaniu pisarza otwarta została ekspozycja poświęcona autorowi „Kosmosu”. Pomieszczenia udostępnił samorząd Vence. Wcześniej na koszt polskiego Ministerstwa Kultury przeprowadzone zostały prace konserwatorskie w całym budynku.
Espace Museal Gombrowicz co roku odwiedza kilka tysięcy osób z całego świata. „Placówka w Vence stała się dobrą ambasadorką polskiej kultury, w szczególności literatury i coraz mocniej zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Francji” – podkreślił Utkowski. Dodał, że cyklicznie organizowane są tam spotkania z polskimi pisarzami i poetami, czasowe wystawy, panele eksperckie, np. translatorskie, a także koncerty i kameralne wydarzenia teatralne.
źródło: Ilona Pecka, PAP