Aktualności

fot. Mariusz Kubik
28.09.2021

Ernest Bryll z medalem Papieskiej Rady ds. Kultury

Poeta Ernest Bryll został w poniedziałek wyróżniony medalem Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem Ad Deum”. Uroczystość miała miejsce podczas międzynarodowej wystawy „Sacroexpo” w Targach Kielce.

Ernest Bryll otrzymał medal za „poezję, która zbliża do Boga i pomaga mierzyć się z Jego Absolutem”. Laureat nagrody z przyczyn zdrowotnych nie mógł odebrać medalu podczas targów. Z uczestnikami uroczystości połączył się on-line.

„Dziękuję za nagrodę i dziękuję tym, którzy czytają moje wiersze lub na nie w przyszłości spojrzą. Cała istota kontaktu z wielkim i nieskończonym Bogiem jest wyrażana przez ludzkie sytuacje i to, co mówimy o miłosierdziu. To, co kształtowało się w Polsce przez długie lata, czyli poczucie miłosierdzia, jako jednego z najważniejszych momentów kontaktu z Bogiem. Późno to zrozumiałem, ale zrozumiałem i przyznaję, że coś w tych moich wierszach jest” - powiedział poeta.

Ernest Bryl urodził się w 1935 r. w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą. Opublikował prawie 40 tomów wierszy.

Medal „Per Artem ad Deum” to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury, utworzoną w 1982 r. z inicjatywy Jana Pawła II. Dotychczas medal otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone, twórca budowli sakralnych Stanisław Niemczyk oraz dyrygent i kompozytor Stefan Stuligrosz.

Uroczystość przyznania medali „Per Artem ad Deum” towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów „Sacroexpo”. W poniedziałek rozpoczęła się jej 22. edycja.

Zwiedzający hale wystawowe mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Prezentowane są też akcesoria liturgiczne i dewocjonalia.

„Obserwując wystawę Sacroexpo, która już w ubiegłym roku odbyła się w warunkach pandemicznych, możemy zauważyć szereg innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na uczestnictwo w mszach w bezpiecznych warunkach” – podkreślił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. „Są to m.in. bezdotykowe kropielnice czy elektroniczne ofiaromaty, które cieszą się dużym zainteresowaniem naszych gości” – dodał.

Targi zakończą się w środę. Udział w wydarzeniu bierze 172 wystawców z ośmiu krajów.

źródło: PAP, Wiktor Dziarmaga