Aktualności

źródło: facebook / Teatr Telewizji TVP
29.01.2018

Dziś w Teatrze Telewizji adaptacja powieści "Mock" Marka Krajewskiego

Po raz pierwszy w Teatrze Telewizji kultowa proza Marka Krajewskiego. Opowieść o początkach kariery bohatera słynnej serii kryminalnej – detektywa Eberharda Mocka, w reżyserii nagrodzonego w 2015 roku Złotym Orłem Łukasza Palkowskiego.

Utwór koncentruje się na politycznej prowokacji – niejednoznaczne i krwawe morderstwo, a potem ospale toczące się śledztwo zostają wykorzystane do wzburzenia opinii społecznej. Podoficer Mock, którego przyszłość w policji wisi na włosku, decyduje się na „zdalnie sterowane” śledztwo. Może ono równie dobrze ocalić jego karierę, jak i doprowadzić ją do ostatecznego upadku. Targany różnymi siłami młody wachmistrz zostaje wmanewrowany w trudną polityczną grę, przez którą przekona się, że w jego zawodzie nie ma miejsca ani na zaufanie, ani na litość. Spotęgowane przez liczne zwroty akcji stałe napięcie nie pozwala przejść wobec tej historii obojętnie. 

Autor powieści w sposób mistrzowski maluje realia przedwojennego Breslau, z jego politycznymi i społecznymi antagonizmami i klimatem. Dla jego wiernego odwzorowania spektakl zrealizowano w naturalnych wnętrzach, m.in. Hali Stulecia. Reżyser Łukasz Palkowski, twórca m.in. wielokrotnie nagradzanego filmu „Bogowie”, zadebiutował tym przedstawieniem na deskach Teatru Telewizji.

„To pierwsza adaptacja mojej prozy i mam nadzieję, że nie ostatnia. Sposób, w jaki zrealizowali ją Krzysztof Kopka i Łukasz Palkowski, jest dla mnie wielkim komplementem. Myślę, że każdy autor kryminałów chciałby zobaczyć taką interpretację swego pisarstwa” – powiedział Krajewski.

Krajewski to autor 17 książek; 14 z nich poświęcił seriom kryminalnym o Eberhardzie Mocku, niemieckim policjancie pracującym w Breslau oraz polskiemu śledczemu Edwardowi Popielskiemu, który tropi przestępców w przedwojennym Lwowie i powojennym Wrocławiu.

Na przełomie sierpnia i września 2018 r. zapowiedział wydanie kolejnego kryminału zatytułowanego „Mock pojedynek”.

PREMIERA:
Teatr Telewizji, TVP 1, 29 stycznia, godz. 20:25

Autor: Marek Krajewski 
Adaptacja: Krzysztof Kopka 
Reżyseria: Łukasz Palkowski 
Scenografia: Arkadiusz Kośmider 
Kostiumy: Dorota Roqueplo 
Zdjęcia: Witold Płóciennik PSC 
Muzyka: Bartosz Chajdecki 

Obsada: Szymon Piotr Warszawski (Mock), Agnieszka Żulewska (Charlotta), Ireneusz Kozioł (Vyhladil), Bartosz Bielenia (Kurt Rotmandel), Marcel Sabat (Poelzig), Dobromir Dymecki (Nicolai), Paulina Walendziak (Dora), Zbigniew Lesień (Muhlhaus), Adam Cywka (Dyrektor Heckman), Krzysztof Ogonek (Klaus), Włodzimierz Dyła (Heine)

(na podstawie materiałów TVP i PAP)