Aktualności

20.09.2018

Dziś Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Zapraszamy do bibliotek!

Dwudziesty września to ważny dzień dla przedszkolaków w całej Polsce. Od 2013 roku tego dnia obchodzimy bowiem Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z okazji tego wielkiego święta małych ludzi zapraszamy do wizyty w bibliotekach. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotowaliśmy 70 tysięcy wyjątkowych Wyprawek Czytelniczych, które można odebrać w 3000 bibliotek i filii bibliotecznych.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka powstał z inicjatywy dyrektorów łódzkich przedszkoli. Podczas pierwszych obchodów w 2010 roku, dzieci uczestniczące w festynie posadziły w parku pamiątkowe dęby i razem z władzami miasta wypuściły do nieba baloniki z marzeniami. W 2013 roku sejm przyjął uchwałę ustanawiającą 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto ma na celu popularyzację wychowania przedszkolnego i podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” wystartowała w ubiegłym roku. Dzięki niej udało się przekazać prawie 100 tysiącom nowo narodzonych dzieci Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce.

Ale to dopiero początek, bo w tym roku Instytut Książki przygotował 360 tysięcy książek, które – wedle naszych szacunków – zostaną rozdane do połowy roku 2019. Z początkiem września ruszył pilotażowy projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek. Trzylatki”, skierowany właśnie do przedszkolaków i ich rodziców. Wyprawki Czytelnicze można znaleźć w 3000 bibliotek i filii bibliotecznych. Pełną listę bibliotek i filii, które włączyły się do akcji znajdą państwo tutaj.