Aktualności

25.10.2019

Dziewiąta edycja festiwalu Literacki Sopot pod znakiem literatury kanadyjskiej

Literatura kanadyjska będzie tematem 9. edycji festiwalu Literacki Sopot - poinformowano w czwartek w Krakowie. Decyzję ogłoszono podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki.

Każdego roku organizatorzy festiwalu Literacki Sopot wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. Przez kilka dni w mieście organizowane jest wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.

Jak ogłoszono w czwartek, podczas krakowskich 23. Międzynarodowych Targów Książki, gościem honorowym przyszłorocznej edycji sopockiego festiwalu będzie Kanada. Wiceprezydent Sopotu Joanna Cichocka-Gula, podczas briefingu prasowego, przywołała słowa Alberta Camusa: "Bunt nie jest żądaniem totalnej wolności, jest na odwrót - występuje przeciwko niej, neguje nieograniczoną władzę, która zezwala władzy na naruszenia nienaruszalnej granicy". Wyjaśniła, że można je uznać za motto tegorocznej edycji.

"Od ośmiu lat staramy się myśleć o festiwalu tak, żeby wyrażał nie tylko nasze czy państwa czytelnicze pasje, ale był też miejscem wymiany myśli na temat najważniejszych, naszym zdaniem, problemów współczesności" - powiedziała Cichocka-Gula. Wskazała, że obecność pisarzy i naukowców, zapraszanych z partnerskich krajów, pozwala m.in. "odnieść się do spraw moralnych, przesuwania granic tego, co dozwolone i niedozwolone".

"Budowane przez najwybitniejszych pisarzy kanadyjskich wizje dystopijnego świata, analiza manipulacji, której źródłem są media - to wszystko znaleźliśmy w literaturze i kulturze Kanady" - oceniła wiceprezydent Sopotu.

W tym roku uczestnicy Literackiego Sopotu mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Wielkiej Brytanii. 9. edycja wydarzenia, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot, odbędzie się w połowie sierpnia 2020 r.

Na tegorocznych, 23. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, które zainaugurowano w czwartek, pojawi się ponad 570 wystawców i 800 autorów. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

[źródło: PAP, Nadia Senkowska]