Aktualności
Trzy radiowe interpretacje powieści i jedno słuchowisko na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego są dostępne do wysłuchania na stronie Ninateka.pl.
Wśród powieści znalazły się: „Kompleks Polski”, „Wniebowstąpienie” i „Mała apokalipsa”. Obok nich udostępnione zostało także słuchowisko radiowe oparte na powieści „Zwierzoczłekoupiór”.
Ninateka opisuje je w ten sposób:
„Kompleks Polski”
Tadeusz Konwicki swoją powieść „Kompleks Polski” pisze, zwracając się do czytelnika… kosmity. Ta „pozaziemska” perspektywa pozwala na złapanie dystansu do Polaków i ich przywar. Czyta Adam Ferency.
„Zwierzoczłekoupiór”
Słuchowisko radiowe według prozy Tadeusza Konwickiego w adaptacji Iwony Malinowskiej i reżyserii Waldemara Modestowicza.
„Mała Apokalipsa”
Radiowa interpretacja jednego z najtrafniejszych portretów smutnej i pełnej paradoksów rzeczywistości socjalistycznej Polski – czyta Adam Ferency.
„Wniebowstąpienie”
Akcja utworu rozgrywa się w Warszawie lat sześćdziesiątych. Autor kreśli ponury, przejmujący, groźny, surrealistyczny obraz stołecznej rzeczywistości.
Dodatkowo na stronie Ninateka.pl, z okazji rocznicy urodzin Tadeusza Konwickiego, przez cały czerwiec udostępnione są wyreżyserowane przez niego filmy, wśród których znalazły się:
- „Ostatni dzień lata”, 59 min, 1958,
- „Zaduszki”, 97 min, 1961,
- „Salto”, 100 min, 1965,
- „Jak daleko stąd, jak blisko”, 93 min, 1971,
- „Lawa”, 129 min, 1989.
Przy okazji przypominamy, że słynne mieszkanie Tadeusza Konwickiego przy ulicy Górskiego w Warszawie zostało w 2018 roku kupione i odrestaurowane przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2019 roku włączone w program rezydencjalny Kolegium Tłumaczy. Mieszkanie urządzono we współpracy z córką pisarza – Marią Konwicką, przy zachowaniu części oryginalnego wyposażenia. Od tamtego czasu goszczą w nim tłumacze literatury polskiej z całego świata.