Aktualności

25.03.2009

Dyskusja o stanie książki i czytelnictwa w Polsce

Instytut Książki we współpracy z Biblioteką Narodową oraz z Biblioteką Analiz organizuje „Dyskusję o stanie książki i czytelnictwa w Polsce”. 

Po ogłoszeniu przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej wyników badań czytelnictwa w Polsce przeprowadzonych w listopadzie 2008 roku, z których wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat poziom czytelnictwa spadł z 58 do 38 procent – organizatorzy pragną omówić wyniki tych badań w szerszym kontekście sytuacji na rynku książki w Polsce. Należy tutaj przypomnieć, że w ciągu ostatnich 16 lat polski rynek książki wzrósł dziesięciokrotnie (!) pod względem wielkości sprzedaży i przekroczył 2007 roku wartość 2,5 mld zł, pierwsze szacunki odnoszące się do 2008 roku wykazują dalszy wzrost sprzedaży. 

Dlatego głównym tematem dyskusji będzie próba interpretacji dwóch sprzecznych tendencji – wzrostu sprzedaży książek przy jednoczesnym spadku poziomu czytelnictwa. Czy jednak rzeczywiście spadek o 20 proc. w ciągu czterech lat był możliwy? 

Do dyskusji zostali zaproszeni: Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, Katarzyna Wolff z Instytutu Książki i Czytelnictwa BN, Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz i Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Moderatorem będzie Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki. 

Do udziału w dyskusji zapraszamy również wszystkie osoby, dla których bliskie są problemy rozwoju polskiego rynku książki i zahamowania negatywnych tendencji czytelniczych.

Dyskusja odbędzie się w czwartek 26 marca w siedzibie warszawskiego oddziału Instytutu Książki, na IX piętrze Pałacu Kultury i Nauki, sala nr 911. Początek o godz. 12.00.

Informacje:
Ewa Tenderenda-Ożóg
Biblioteka Analiz
ul. Mazowiecka 2/4, 00-048 Warszawa
tel. 022 828 36 26
tel. kom. 0606 118 617
www.rynek-ksiazki.pl