Aktualności

31.01.2023

Dyrektor Instytutu Książki: Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w literaturze

Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w polskiej literaturze – powiedział podczas otwarcia Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Po raz pierwszy Polska jest gościem honorowym wydarzenia.

We wtorek w stolicy Tajwanu, Tajpej, rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Książek (Taipei International Book Exhibition TIBE), jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Polska występuje tam w roli gościa honorowego. Będzie to okazja do promocji nie tylko polskiej literatury, ale także kultury. Targi potrwają do 5 lutego.

Dyrektor Jaworski podziękował, w imieniu Instytutu Książki za zaproszenie naszego kraju w charakterze gościa honorowego do udziału w prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej.

Podkreślił, że „Polska to fascynujący kraj”. „Kraj, który swoją ponadtysiącletnią tożsamość zawsze budował na prawdzie, miłości, wierze i wolości” – zaznaczył.

Wskazał, że „częścią tej tożsamości jest nasza kultura – duchowa i materialna”. „Kształtowały ją tak wybitne postaci, jak Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin czy papież Jan Paweł II. Kształtowali ją także wybitni pisarze i poeci” – przypomniał dyrektor IK.

„Dlatego bardzo się cieszymy, że właśnie tutaj, w Tajpej, możemy na specjalnym stoisku gościa honorowego zaprezentować bogactwo polskiej literatury – prozę, poezję, literaturę faktu, komiksy, literaturę dziecięcą. Spotykać się państwo będziecie z fascynującymi twórcami słowa, ilustratorami książek oraz wydawcami; zaprosimy do obejrzenia niezwykłych wystaw, reprintów starodruków oraz wysłuchania pięknej muzyki w wykonaniu polsko-ukraińskiego zespołu. Nakarmimy też naszych gości, bo polska kuchnia to kulinarna poezja” – powiedział Jaworski.

Dodał, że „Instytut Książki wraz z partnerami: Biurem Polskim w Tajpej, Instytutem Adama Mickiewicza oraz Biblioteką Narodową zaprasza na niezwykłe spotkanie z Polską – bo Polska jest zawsze tam, gdzie jest polski duch, a duch ten zaklęty jest w polskiej literaturze”.

źródło: z Tajpej Katarzyna Krzykowska, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna