Aktualności

fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
27.05.2022

Dyrektor IK w Pałacu Prezydenckim – Pierwsza Dama objęła patronatem wydanie książek dla dzieci w języku ukraińskim

W środę w Pałacu Prezydenckim gościł Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. Przedmiotem rozmowy z Pierwszą Damą było nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie, w tym założenia projektu wydawniczego, który patronatem honorowym objęły Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenśka.

We współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz wydawcami z Ukrainy, którzy zgodzili się nieodpłatnie przekazać prawa do wydania książek w Polsce, wysiłkiem Instytutu Książki zostanie wydrukowanych 16 tytułów książek dla dzieci w łącznym nakładzie 80 tys. egzemplarzy. Książki zostaną przekazane bibliotekom, a inicjatywa została objęta honorowym patronatem Pierwszych Dam Polski i Ukrainy.

Podczas środowego spotkania rozmawiano o założeniach projektu, a także o innych inicjatywach Instytutu na rzecz Ukraińców przebywających w Polsce. W ramach bibliotecznej odsłony projektu „Mała książka – wielki człowiek” planowane jest powstanie polsko–ukraińskiej wersji książki dla przedszkolaków, a tytuł zostanie wydrukowany w 40 tys. egzemplarzy i będzie przekazywany dzieciom poprzez biblioteki publiczne.

Dzięki działaniom Instytutu po wybuchu wojny w Ukrainie do bibliotek wojewódzkich przekazano książki polskich autorów przetłumaczonych na język ukraiński w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Z kolei inicjatywa „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” pozwoliła 350 bibliotekom w całej Polsce wzbogacić księgozbiory zakupionymi przez Instytut bezpośrednio od ukraińskich wydawców książkami dla najmłodszych w języku ukraińskim.

W Pałacu Prezydenckim rozmawiano o projektach czytelniczych i potrzebach małych uchodźców, którzy muszą mierzyć się z nową rzeczywistością, oraz działaniach mających ułatwić im ten trudny czas, jak choćby umożliwianie kontynuowania nauki w języku ojczystym.