Aktualności

05.02.2019

Drugie Życie Książki 2019 – poznaliśmy harmonogram

Drugie Życie Książki, akcja wielkiej bezpłatnej wymiany książek, rusza po raz ósmy. W ubiegłym roku podczas czternastu edycji aż 1500 osób wymieniło się imponującą liczbą ponad 10 000 książek, a regały do wymiany książek pojawiły się w kolejnych miejscach.

Program bezpłatnych wymian przygotowanych na ten rok jest równie intensywny co przed rokiem – książki będzie można wymienić czternaście razy w różnych miejscach na czytelniczej mapie Krakowa. Zaplanowano aż siedem edycji specjalnych, w tym m.in. wymianę książek w różnych językach w księgarni Massolit, wymianę komiksów i powieści graficznych na Krakowskim Festiwalu Komiksu czy edycję adresowaną do najmłodszych czytelników, która odbędzie się w ramach krakowskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. W tym roku akcja zagości tradycyjnie do Pawilonu Wyspiańskiego i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, ale zawita również do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, antykwariatu Szafa Pełna Książek (zwycięzcy plebiscytu na najlepszy antykwariat roku 2018) czy w NOWEJ Księgarni, która działa przy niedawno otwartym w Nowej Hucie punkcie InfoKraków na os. Zgody 7.

Ponadto na Festiwalach Conrada i Miłosza pojawią się samoobsługowe regały do wymiany książek. Korzystając z tych regałów stosuje się zasadę 1:1 – czyli za każdą książkę zabraną z regału zostawiamy na półce jedną swoją.

Reguły udziału w Drugim Życiu Książki są proste: wystarczy przynieść co najmniej jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważny jest stan książek – przynosi się je po to, by mogli skorzystać z nich inni. Książki wydane przed 1995 rokiem wymieniane są tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowsze książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tytułów.

Pełen harmonogram i regulamin znajduje się: tutaj.

Organizatorem akcji Drugie Życie Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.