Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
08.12.2022

Dobre praktyki, doświadczenia i potencjał bibliotek – prelekcje podczas konferencji Instytutu Książki

Drugi blok spotkań podczas konferencji eksperckiej „Infrastruktura bibliotek: pomysły, realizacje, doświadczenia” był poświęcony trzem konkretnym bibliotekom – w Ostrowi Mazowieckiej, Jarocinie i Jaraczewie. Przedstawiciele tych instytucji opowiedzieli o swoich doświadczeniach, dobrych praktykach i potencjale kulturotwórczym, jaki mają biblioteki.

Jako pierwszy wystąpił burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. Jego wystąpienie nosiło tytuł „Idea biblioteki jako »trzeciego miejsca« na przykładzie Ostrowi Mazowieckiej”. Bauer opowiedział o znajdującej się w zabytkowym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Biblioteka została zmodernizowana właśnie dzięki Infrastrukturze bibliotek i dzięki inwencji władz samorządowych oraz bibliotekarzy stała się jedną z najprężniej działających instytucji kultury w okolicy. Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej nawiązał do koncepcji biblioteki jako „trzeciego miejsca” – miejsca odpoczynku znajdującego się niejako „pomiędzy” pracą a domem.

Następnie o Kamienicy Kultury w Jarocinie opowiedziała jej dyrektorka – Agnieszka Borkiewicz. Kamienica Kultury to nazwa znajdującej się w zabytkowej kamienicy przy jarocińskim rynku głównej filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie. Mówiła m.in. o tym, jak to właśnie mieszkańcy wybrali nazwę nowej filii biblioteki i pomogli w przeprowadzce biblioteki, a także o tym, jak bibliotekarze starali się dowiedzieć, jaką przestrzeń w bibliotece chciałaby mieć dla siebie jarocińska młodzież. Jak szybko się okazało, prelekcja Agnieszki Borkiewicz w głównej mierze była poświęcona mieszkańcom Jarocina, którzy nie tylko lubią ze swojej biblioteki korzystać, ale także pełnili nieocenioną rolę w tworzeniu tego miejsca.

Jako trzecia wystąpiła Katarzyna Roszak, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Jaraczewo. Na podstawie historii zarządzanej przez siebie instytucji opowiedziała ona o potencjale biblioteki w małej miejscowości. Biblioteka w Jaraczewie została odnowiona w 2014 roku, zaś jej jedyna filia – w miejscowości Góra – od 2018 roku mieści się w zupełnie nowym budynku. Prężne działanie bibliotek z tych dwóch ośrodków z pewnością mogłoby zaimponować także bibliotekarzom z większych miast. Do biblioteki w Jaraczewie codziennie przychodzą dzieci, młodzież i seniorzy, którzy po prostu lubią spędzać w niej czas – nie tylko z książką. Katarzyna Roszak mówiła wprost, że przede wszystkim jest to zasługa wspaniałych pracowników tej biblioteki. Słuchacze mogli także zobaczyć kilka niecodziennych i atrakcyjnych pomysłów, które wciąż przyciągają do biblioteki czytelników – wyróżniał się spośród nich choćby pomysł na zorganizowanie czytelni na dachu budynku.

Konferencja „Infrastruktura bibliotek: pomysły, realizacje, doświadczenia” jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związane z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Wydarzenie odbywa się w dniach 8-9 grudnia 2022 roku w nowoczesnych wnętrzach Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

„Infrastruktura bibliotek” to program działający już od ponad 10 lat. Dzięki niemu udało się wybudować, zmodernizować czy wyposażyć ponad 460 bibliotek w całej Polsce. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to kolejnych kilkadziesiąt już rozpoczętych projektów i wciąż ponad 80 mln złotych do rozdysponowania w kolejnych naborach wniosków. W najbliższych latach sfinansowane zostaną dzięki nim kolejne działania inwestycyjne w bibliotekach publicznych.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.