Aktualności

18.06.2012

Dobre książki i kawa z... Keretem

Etgar Keret spotka się z czytelnikami na życzenie wielkopolskich Dyskusyjnych Klubów Książki. A że pisarz to wyjątkowo ukochany, to i spotkanie będzie jedyne w swoim rodzaju. Poprowadzą je Agnieszka Maciejowska – tłumaczka wszystkich wydanych dotąd w Polsce opowiadań Kereta i Paweł Smoleński – reporter, znawca Izraela, prywatnie przyjaciel autora. 

Spotkanie odbędzie się 18 czerwca w Poznaniu w Kluboksięgarni Głośna (ul. Św. Marcin 30/8) o godz. 19.00. Wcześniej zapraszamy do Kina Muza (ul. Św. Marcin 30) na projekcję filmu Meduzy ze słowem wstępnym autora.

W Polsce ukazało się już sześć zbiorów opowiadań Etgara Kereta, a tej wizycie towarzyszy premiera kolejnego: Nagle pukanie do drzwi. W tytułowym opowiadaniu z tego zbioru trójka przybyszów doprasza się, czy wręcz żąda, od narratora opowiadania:   

– Opowiedz mi jakąś historię – rozkazuje brodaty człowiek, który siedzi na kanapie u mnie w salonie.
Gdy to nie skutkuje, kolejny z przybyszów próbuje wziąć autora na litość: 
– No, dawaj jakieś szybko i pójdziemy – naprasza się posłaniec. – Jedno krótkie. Nie bądź sknerą. 
Ostatni próbuje groźby: 
– Nie mam pistoletu – wyznaje posłaniec i  spod swojej kartonowej tacy pokazuje długi rzeźnicki nóż. Ale pokroję go na plasterki jak wędlinę, jeśli mi tu natychmiast nie wydusi z siebie czegoś porządnego.


To oczywiście fikcja literacka, ale nie tak znów odległa od rzeczywistości. Od opowiadaczy oczekujemy opowiadań i by je dostać, jesteśmy gotowi na niejedno. Na szczęście istnieją inne skuteczne sposoby pozyskiwania opowieści, niekoniecznie dwuznaczne moralnie. Wypracowały je Dyskusyjne Kluby Książki, a opierają się one na trzech filarach: lektura, kawa (względnie herbata) i rozmowa. Dowód? Już za tydzień, w Poznaniu. Zapraszamy!  

Poznański wieczór autorski Etgara Kereta jest kolejnym spotkaniem Dyskusyjnych Klubów Książki z uznanymi pisarzami w ramach cyklu „Dobre książki i kawa z…”. Inaugurację cyklu rozpoczęto w Katowicach na początku tego roku. Zaproszenie klubowiczów przyjął wówczas Eric-Emmanuel Schmidt. W pozostałych miastach wojewódzkich gościć będą m.in. Richard Paul Evans, Stephen Clark, Szymon Hołownia, Sylwia Chutnik, Olga Tokarczuk, Jacek Dukaj.

W tym roku przypada 5. rocznica działalności klubów. Skupiają one osoby lubiące czytać, chętne, by odkrywać nowe zjawiska w literaturze. Wielkopolską bazę proponowanych lektur znajdziecie na www.wbp.poznan.pl 

DKK w Wielkopolsce  liczy obecnie 28 klubów dla dorosłych czytelników i 4 dla młodzieży. Klubowicze rozmawiają o książkach wszędzie – w bibliotekach, kawiarniach, klubach, ogrodach i parkach miejskich. Projekt Dyskusyjne Kluby Książki jest realizowany w Wielkopolsce przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu we współpracy z Instytutem Książki.


Więcej o Dyskusyjnych Klubach Książki: 

Pomysł
Pomysł na stworzenie polskiej wersji popularnych na świecie reading clubs zrodził się w 2007 roku w wyniku wspólnych rozmów Instytutu Książki i British Council, które doprowadziły do szkoleń dla bibliotekarzy w całej Polsce i powstania pierwszych klubów.  Już dwa lata później regularnie działało ponad 440 klubów w całej Polsce. Klubów tych ciągle przybywa (w ostatnim roku 171). 

Liczby
Dziś Dyskusyjnych Klubów Książki  jest już 1000. Ponad 300 z nich to kluby dla dzieci i młodzieży. Działają też kluby dla niepełnosprawnych (dorosłych i dzieci). Dyskusyjne Kluby Książki działają  w bibliotekach (małych i dużych) w całej Polsce, także w bibliotekach dość nietypowych – jak chociażby kluby w zakładach karnych. 

Władza spoczywa w rękach klubowiczów
Działalność klubów jest koordynowana przez inicjatora programu – Instytut Książki – i przez  moderatorów wojewódzkich, ale cała władza spoczywa w rękach klubowiczów. To oni wybierają książki i to oni decydują o programie spotkań autorskich. Bo klubowicze spotykają się, by wspólnie porozmawiać o przeczytanych książkach oraz poznać swoich ulubionych autorów. W ramach DKK tylko w 2011 roku odbyło się 914 spotkań autorskich. Gościli na nich m.in. Grażyna Bąkiewicz, Marcin Pałasz, Paweł Beręsewicz, Joanna Olech, Marta Fox, Mariusz Szczygieł, Maria Czubaszek, Barbara Kosmowska, Jacek Hugo-Bader, Wanda Chotomska, Michał Ogórek, Jacek Dehnel, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Kasdepke, Artur Andrus, Jarosław Kret, Ewa Ostrowska, Kazimierz Szymeczko, Michał Rusinek, Mariusz Czubaj, Jasiek Mela, Wojciech Tochman, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Anda Rottenberg, Tadeusz Słobodzianek, Ignacy Karpowicz, Antoni Libera, Izabela Sowa, Małgorzata Kalicińska i Hanna Kowalewska. 

Popularność DKK rośnie!
Poza bibliotekami DKK obecne są też w sieci WWW. Niemal wszystkie kluby prowadzą własne strony internetowe czy blogi. Strony poświęcone DKK prowadzą także wszystkie biblioteki wojewódzkie – koordynatorzy programu. 

W działalność Klubów włączyli się też wydawcy, m.in.: Znak Literanova, Świat Książki, Czarne, Karakter, Otwarte, Wydawnictwo Literackie, Czytelnik, Muza, W.A.B., Akapit-Press, Zysk, Prószyński – którzy są fundatorami nagród w naszym comiesięcznym konkursie na recenzje książkowe. 

O spotkaniach klubowych i spotkaniach autorskich zaczęło być głośno nie tylko w środowisku ludzi książki, ale również w mediach, które zauważyły, że obok spadających wyników czytelnictwa są też rosnące wyniki czytelnictwa zaangażowanego, głębokiego, słowem: dyskutującego. W grudniowym numerze „Wysokich Obcasów” z 17 grudnia 2011 ukazał się artykuł zatytułowany Potrzeba stolikowa, opowiadający o dwóch klubach działających w województwie mazowieckim. Autor reportażu pisał: „Wszystko to wygląda na cuda, lecz daję głowę, że cuda prawdziwe”.