Aktualności

04.11.2021

Damon Galgut laureatem tegorocznej Nagrody Bookera

Południowoafrykański pisarz Damon Galgut został w środę wieczorem laureatem tegorocznej edycji Nagrody Bookera - najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej. Wyróżniona powieść „The Promise” („Obietnica”) jest opowieścią o RPA w ostatnich 40 latach.

57-letni Galgut wcześniej już dwa razy był nominowany do Nagrody Bookera: w 2003 i 2010 r. „Obietnica”, która jest jego dziewiątą powieścią, to historia postępującego upadku jednej z południowoafrykańskich rodzin na przestrzeni czterech dekad, od czasów apartheidu do dziś.

„Powieść łączy w sobie niezwykłą historię, bogatą tematykę i historię ostatnich 40 lat RPA w niesamowicie dobrze stworzonym pakiecie. Udaje jej się połączyć cechy świetnej opowieści, bo są w niej świetne pomysły i jest to książka, która daje dużo do przemyślenia, z niezwykłą dbałością o strukturę i styl literacki” - powiedziała przewodnicząca jury Maya Jasanoff.

Tytuł „Obietnica” odnosi się do przyrzeczenia, że czarna służąca białej rodziny otrzyma dom, który zamieszkuje i ziemię, na której on stoi. Akcja książki rozpoczyna się w 1986 roku, a następnie powraca do losów tej rodziny w trakcie czterech pogrzebów, z których każdy odbywa się w innej dekadzie i w innym momencie historii RPA.

Galgut, który dorastał w Pretorii, w udzielonym wcześniej w tym roku wywiadzie stacji BBC wyjaśniał, że tytuł odnosi się również do niespełnionych obietnic w RPA po upadku apartheidu. „Myślę, że wielu z nas miało wysokie oczekiwania co do przyszłości. I myślę, że wielu z nas czuje, że te nadzieje się rozpadły. Ten mały kawałek ziemi jest tak naprawdę jedną niespełnioną obietnicą” - mówił.

Po publikacji w czerwcu w Wielkiej Brytanii „Obietnica” zebrała bardzo dobre recenzje - „The Guardian” nazwał ją „oszałamiającą”, „The Sunday Times” określił jako „ponurą, ale mającą wspaniałą narrację”, a „Financial Times” ocenił jako „złożone, ambitne, genialne dzieło”.

Pozostałymi pisarzami, którzy znaleźli się w ścisłym finale tegorocznej edycji, byli: Anuk Arudpragasam za „A Passage North”, Patricia Lockwood za „No One Is Talking About This”, Nadifa Mohamed za „The Fortune Men”, Richard Powers za „Bewilderment” i Maggie Shipstead za „Great Circle”.

Nagroda Bookera przez wiele lat była przeznaczona dla pisarzy z państw Wspólnoty Narodów, Irlandii, RPA i Zimbabwe. Od 2014 roku nagradzana może być dowolna powieść napisana po angielsku i wydana w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Laureat otrzymuje obecnie 50 tys. funtów.

źródło: PAP, Bartłomiej Niedziński

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna