Aktualności

spotkanie z Tomaszem Budzyńskim / fot. Szymon Gruchalski
07.07.2016

Czytelnia rozproszona: dzień pierwszy

Projekt „Czytelnia rozproszona” to cykl spotkań autorskich organizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podczas Jarocin Festiwal 2016. Pretekstem dla każdego spotkania będzie książka, której autor lub bohater będzie gościem prowadzących.

Proponujemy czytelnię rozproszoną w przestrzeni miasta, jednak tak rozlokowaną, że pokonanie odległości między poszczególnymi czytelniami nie zajmie więcej niż 10 minut. Spotkania z autorami lub bohaterami książek związanych z polską muzyką będą się odbywać w „Czytelni muzycznej”, która znajdzie swoje miejsce w Spichlerzu Polskiego Rocka. W ramach „Czytelni historycznej”, która zagości w Muzeum Regionalnym i w podcieniach Ratusza zorganizowane zostanie  stoisko IPN, spotkania z twórcami komiksów historycznych oraz panel dyskusyjny „PRL pomiędzy rzeczywistością a tworzącą się legendą.” Kryminalno-fantastyczne spotkania odbywać się będą w „Czytelni mrocznej” a dyskusje o różnych modelach wychowywania dzieci w „Czytelni szkolnej”. Obie zlokalizowane w Pałacu Radolińskich. Tam też w ramach „Czytelni szkolnej” odbędzie się pokaz filmu Father0, połączony ze spotkaniem z jego bohaterami, zakończony koncertem zespołu ArtCrew. W Ruinach Kościoła Św. Ducha, w ramach „Czytelni poświęconej” odbędą się dwa spotkania z muzykami, którzy odmienili swoje życie. O tym czym są okładki płyt i jakie mają znaczenie dla muzyki, którą obrazują oraz o tym czy murale to jeszcze sztuka czy już tylko komercja można będzie posłuchać w Galerii Skarbczyk czyli „Czytelni w galerii”. I na koniec „Czytelnia dla dzieci” czyli muzycy i książki, i anegdoty z ich dzieciństwa.

Za nami pierwszy dzień Czytelni rozproszonej. W Pałacu Radolińskich odbyło się spotkanie wokół książki "Wilki 2" Roberta "Licy" Friedricha. Spotkanie poprzedziła projekcja filmu "Father0" o trudnych relacjach wychowanków ośrodka dla chłopców. Po filmie odbyło się spotkanie z bohaterami filmu i autorem książki. Potem wszyscy udali się na polanę gdzie odbył się koncert zespołu, który "utworzył" się z chłopaków-wychowanków ośrodka wychowawczego.

W Ruinach Kościoła św. Ducha odbyło się spotkanie z Tomaszem Budzyńskim, które prowadził Łukasz Orbitowski. Spotkanie dotyczyło książki Budzyńskiego "Miłość".

W Spichlerzu Polskiego Rocka, w ramach Czytelni muzycznej królowała DJ Wika, didżejka w wieku 75+, która przełamuje wszystkie stereotypy. Rozmowa toczyła się wokół książki "DJ Wika. Jest moc" Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka. Po spotkaniu odbył się koncert, który "miksowała" nasza bohaterka.

W Galerii Skarbczyk odbyło się spotkanie z Mateuszem Torzeckim, spotkanie wokół książki "Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych". Spotkanie w ramach Czytelni w galerii.

W podcieniach miejskiego ratusza rozłożyła się Czytelnia historyczna - stoisko IPNu z wydawnictwami, broszurami, grami edukacyjnymi, informacjami o Żołnierzach Wyklętych.

Program na pozostałe dni:

8 lipca, piątek

Galeria Skarbczyk – Czytelnia w Galerii

15:00 – spotkanie z Grzegorzem Brzozowiczem, Rosławem Szaybo  i  Mateuszem Torzeckim –  przyczynkiem do dyskusji będą książki: „Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów” M. Torzeckiego i „Sto płyt, które wstrząsnęły światem, czyli kronika czasów popkultury” G. Brzozowicza.  Po spotkaniu projekcja filmu „Przyjaciele na 33 obroty”.

16:30 – spotkanie z Sebastianem Frąckiewiczem autorem książki „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce”. Spotkanie prowadzi Filip Fajfer - kurator jarocińskiej galerii murali.

Polana przed pałacem – Czytelnia dla dzieci

15:00 – 17:00 – muzycy rockowi będą czytać fragmenty książek dzieciom. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Stoparczyk, autorka książek „Politycy w piaskownicy” i „Zagadkowa niedziela”, prowadząca program w III programie  Polskiego Radia „Dzieci wiedzą lepiej”.

 Pałac Radolińskich – Czytelnia szkolna

 16:00 – „Jak budzić szkoły?” – spotkanie z dr Marzeną Żylińską i Bożeną Będzińską-Wosik – założycielkami i propagatorkami ruchu „Budzących się szkół”. Dyskusja o książkach "Co z tą szkołą?", "Budząca się szkoła" i "Wszystkie dzieci są zdolne". Spotkanie prowadzi Jacek Królikowski – prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadziła w Polsce Program Rozwoju Bibliotek

Pałac Radolińskich – Czytelnia mroczna

14:00 – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, autorem książek o tematyce  fantasy i horrorów. Spotkanie poprowadzi Jacek Sobczyński - dziennikarz, krytyk kulturalny.

Spichlerz Polskiego Rocka – Czytelnia muzyczna

12:00 – spotkanie z Anną Sztuczką, Krzysztofem Janiszewskim autorami książki „My Lunatycy. Rzecz o Republice”. Spotkanie poprowadzi Julia Rzepka, koordynatorka Spichlerza Polskiego Rocka.  

Po spotkaniu koncert: utwory Republiki grane akustycznie przez Zbigniewa Krzywańskiego i Jacka Bończyka

Biblioteka „Pod ratuszem” / Muzeum Regionalne – Czytelnia historyczna

11:00 – 18:00 – stoisko edukacyjne IPN (podcienia ratusza): sprzedaż wydawnictw IPN; akcja informacyjna nt. Żołnierzy Wyklętych; rozdawanie broszur z serii: „Patroni naszych ulic”, ryngrafów,  opasek biało-czerwonych.

15:30 – Spotkanie z Sławomirem Zajączkowskim oraz Tomaszem Łabuszewskim autorami komiksów historycznych z serii „Wilcze tropy”.

16:30 - panel dyskusyjny "PRL- pomiędzy rzeczywistością a tworząca się legendą". W spotkaniu wezmą udział prof. Antoni Dudek autor książki " PRL-bez makijażu", Grzegorz Brzozowicz autor książki "Resortowe dziecko rock n' rolla" oraz Marek Sieprawski autor książki "Miasteczko z ludzką twarzą". Spotkanie poprowadzi Marek Horodniczy.

9 lipca, sobota

Spichlerz Polskiego Rocka – Czytelnia muzyczna

15:00 – spotkanie z Dariuszem Duszą autorem książki „Jestem ziarnkiem piasku”. Prowadzi Julia Rzepka, koordynatorka spichlerz Polskiego Rocka.

16:00 – spotkanie z Danielem Wolakiem autorem książki „Archiwum Polskiego Rocka”. Spotkanie poprowadzi Leszek Gnoiński, dziennikarz muzyczny.

Polana przed pałacem – Czytelnia dla dzieci

12:00 – 14:00 – muzycy rockowi będą czytać fragmenty książek dzieciom. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Stoparczyk, autorka książek „Politycy w piaskownicy” i „Zagadkowa niedziela”, prowadząca program w III programie  Polskiego Radia „Dzieci wiedzą lepiej”.

Ruiny kościoła Św. Ducha – Czytelnia poświęcona

14:30 – spotkanie z Andrzejem Sową autorem książki pt. „Ćpunk w kościele”.  Spotkanie poprowadzi Marta Pakulska, pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin

Pałac Radolińskich – Czytelnia szkolna

14:00 – spotkanie z Tomaszem Elbanowskim, autorem książki „Ratuj maluchy” (kwestia obniżenia wieku szkolnego). Spotkanie poprowadzi Jacek Królikowski – prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która prowadziła w Polsce Program Rozwoju Bibliotek.

Biblioteka „Pod Ratuszem” – Czytelnia historyczna

11:00 – 18:00 – stoisko edukacyjne IPN (podcienia ratusza): sprzedaż wydawnictw IPN; akcja informacyjna nt. Żołnierzy Wyklętych; rozdawanie broszur z serii: „Patroni naszych ulic”, ryngrafów,  opasek biało-czerwonych.

15:30 – spotkanie z dr. Karoliną Bittner autorką książki „Piosenka w służbie propagandy. Historia Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu 1968-1989”.

17:00 – spotkanie z Witoldem Tkaczykiem – grafikiem, dziennikarzem, scenarzystą komiksowym, założycielem Zin Zin Press wydającej komiksy historyczne.

Pałac Radolińskich – Czytelnia mroczna

1600 – spotkanie z Krzysztofem Kaźmierczakiem autorem książki pt. Krótka historia obsługi psa”  poprowadzi Marcin Kostaszuk, dziennikarz Głosu wielkopolskiego.