Aktualności

konferencja prasowa - inauguracja akcji Czytaj PL, fot. Instytut Książki / Daniel Bednarz
28.10.2021

„Czytanie, które prowadzi do mądrości”. Konferencja prasowa z okazji inauguracji Czytaj PL [relacja i zdjęcia]

Dziś w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z okazji inauguracji siódmej odsłony akcji Czytaj PL, która rozpocznie się 2 listopada. Wzięli w niej udział: dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, Katarzyna Jakubowiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Jakub Krasny z platformy Woblink. Całość poprowadziła Marta Perchuć-Burzyńska.

„Pomyśleliśmy, że świetnie byłoby zaprząc do promowania literatury nowe technologie. Akcja Czytaj PL kierowana jest do tych, którzy z nich korzystają lub mogą skorzystać. Czytać można wszędzie tam, gdzie działa internet. Zachęcamy do tego, by poznawać literaturę – powiedziała Katarzyna Jakubowiak z KBF-u. – Chcemy pokazać książki nowe i bestsellerowe, ale też takie, które mówią coś o świecie”.

Dariusz Jaworski przedstawił akcję „Upoluj swoją książkę”, wchodzącą w skład Czytaj PL.

„Zawsze polujemy na dobro – rozpoczął dyrektor Instytutu Książki – a tym dobrem jest w tym wypadku nawet nie abstrakcyjne czytanie, tylko czytanie, które prowadzi do mądrości. Dążymy do tego, żeby nie tylko czytać, czytać trzeba z sensem, czytać trzeba rzeczy dobre. Bardzo ostro spieramy się o tytuły obecne w akcji. Czytanie jest wartością, ale nie wartością oderwaną, samą w sobie. To środek do celu, a celem jest prawda, dobro, wszystko, co najważniejsze w życiu. Polujemy na dobre książki i uczniów szkół średnich, którym chcemy zaszczepić jak najlepsze nawyki czytelnicze”.

Dyrektor Jaworski podkreślił, że akcja „Upoluj swoją książkę” jest elementem szerszego, kompleksowego działania Instytutu Książki, i stanowi uzupełnienie kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, kierowanej rodziców noworodków i ich pociech, do przedszkolaków, a także dzieci w wieku w szkołach podstawowych. „»Upoluj swoją książkę« to z kolei ambasadorowie czytania ze szkół średnich. Znaczna część z tych, którzy biorą udział w akcji, czyta później książki w krytycznym momencie wejścia w dorosłość, gdy wiele osób czytać przestaje” – zauważył Dariusz Jaworski.

Jakub Krasny z platformy Woblink przedstawił z kolei książki, które biorą udział w akcji, podkreślając, że w tym roku aż dziesięć z dwunastu książek dostępnych jest także w formie audiobooka. Krasny przybliżył również sposób działania akcji, wyjawiając przy okazji, że w tym roku książki będą dostępne na czytniki inkBook i – po raz pierwszy – na Kindle.

Siódma odsłona Czytaj PL rozpocznie się 2 listopada.