Aktualności

fot. materiały biblioteki
24.04.2020

#czytajnazdrowie 24: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

Dziś w cyklu #czytajnazdrowie zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu, która z utęsknieniem wyczekuje momentu końca kwarantanny.

Bibliotekarze pokazują wirusowi czerwoną kartkę i nie poddają się! Aby utrzymywać stały kontakt z czytelnikami aktywnie wspierają akcje #czytajnazdrowie, #NieZostawiamCzytelnika oraz #zostanwdomu i przenoszą swoją działalność do sieci.

Każdego dnia na profilu Facebook biblioteki oraz stronie internetowej – na tych całkiem małych i większych czytelników czeka biblioteczny przewodnik online, a w nim między innymi: głośne czytanie, prace plastyczne, gry, zabawy, recenzje książek, kursy
 e-learningowe i wiele innych propozycji na kreatywne i kulturalne spędzenie czasu.

Oferta jest przygotowana dla zróżnicowanych wiekowo odbiorców i z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie!

Dla małego i dużego czytelnika:

  • Wspomnienie Opolskiej Jesieni Literackiej

Biblioteka publikuje zdjęcia oraz zapisy nagrań dokumentujących Opolską Jesień Literacką
w MBP, przypominając m.in. spotkania z Małgorzatą Rejmer na temat książki Błoto słodsze niż miód oraz z Przemysławem Michniewiczem na temat książki Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata. Filmy będą zamieszczane w mediach społecznościowych biblioteki: na kanale YouTube oraz na Facebooku.

Zapraszamy w poniedziałki (od 6 kwietnia 2020), godz. 13:00

  • Ogłoszenie XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Esej,  24.04.2020, godz. 12:00

Temat: Na drodze do siebie. Podróże z bohaterami Stachury

Termin nadsyłania prac upływa z dniem 24.11.2020r.

  • E-ksiażki

Mimo zamkniętych drzwi, opolscy bibliotekarze zachęcają do czytania książek – można skorzystać z czytelni internetowej IBUK LIBRA oraz Legimi. Bibliotekarze wybierają dla czytelników z tysiąca publikacji ciekawe, warte przeczytania książki. W ofercie książeczki dla młodych czytelników jak również dla wymagającego odbiorcy.

  • Bibliotekarze polecają!

Na profilu Facebook MBP, w każdy piątek napisane specjalnie dla czytelników recenzje książek.

Biblioteka zaprasza także na Sztuczki mózgu – ciekawostki i zadania, czyli przewodnik po iluzjach dźwiękowych i wzrokowych z naukowym wytłumaczeniem tych fenomenów. Przygotujcie słuchawki i zasiądźcie w wygodnym, bezpiecznym miejscu. Niektóre iluzje będą wymagać zamknięcia oczu.

Ściągnijcie na smartfona aplikację Action Track, zeskanujcie kod QR i bawcie się dobrze.

  • Ciekawostki ze świata podróżnika

Nibliotekarze nie zapominają o miłośnikach podróżowania i odkrywania nowych krain. Każdego dnia, w mediach społecznościowych Filii nr 4 nastawionej na zagadnienia wokół turystyki znajdziecie inspirujące linki do magazynów, spotkań online czy podcastów. Zapraszamy do śledzenia!

  • Baedeker Miejsc Nieznanych

Filia nr 4 zaprasza wszystkie osoby zafascynowane lokalną historią a także bibliotekarzy
i przyjaciół bibliotek do współuczestniczenia w tworzeniu przewodnika po miejscach nieodległych, nieznanych i powoli skazywanych na zapomnienie.

W codziennym i dobrze nam znanym otoczeniu można znaleźć miejsca, które świadczą
o niezwykłej historii regionu, w którym mieszkamy. To może być pomnik gdzieś w środku lasu, zapomniane memento starcia z czasów I wojny światowej, nieistotnego z naszego punktu widzenia, ale jakże kluczowego dla tych, którzy zostali na polu bitwy. Czy zarośnięty cmentarzyk ofiar cholery z XVIII wieku, która nawiedziła pobliskie miasteczko i wsie.
A może kapliczka wśród pól, która podobno jest pamiątką objawienia z XIX wieku?

Wokół nas jest mnóstwo takich miejsc – świadków wielkiej historii i lokalnych dramatów - ostatnich śladów po ludziach, którzy mieszkali w tym miejscu przed nami. Być może
Wy jesteście ostatnimi osobami, które znają te opowieści? Niech wspólna praca nad przewodnikiem będzie próbą uratowania tych historii od zapomnienia – niech one płyną
w świat.

Jeśli chcecie wziąć udział w tworzeniu „Baedekera miejsc nieznanych”, należy nadsyłać na maila: filia4@mbp.opole.pl swoje propozycji:  zdjęcia miejsca i opisu historii z nim związanej, jego dokładnych współrzędnych geograficznych. Biblioteka zastrzega sobie prawo do redagowania nadesłanych treści. Jak pobrać współrzędne z mapy Google – link tutaj: https://support.google.com/maps/answer/18539?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=pl&oco=1.

Biblioteka chce stworzyć mapę takich miejsc – na początek w województwie opolskim. Będzie ona dostępna do przeglądania w Internecie i na bieżąco aktualizowana przez naszych bibliotekarzy. Po najechaniu na znacznik miejsca na tej mapie wyświetli się zdjęcie i nazwa lokalizacji – po kliknięciu w nią rozwinie się historia z nią związana.

Apel kierowany jest do bibliotekarzy, ale do udziału w tworzeniu przewodnika zaproszeni są wszystkich chętnych. Możecie swoje miejsca i historie podpisywać swoim nazwiskiem – wtedy będziecie współautorami „Baedekera miejsc nieznanych”.

  • Darmowe kursy e-learningowe

Czy czas kwarantanny nie jest idealnym momentem na zdobycie nowych umiejętności?
Na Bibliotecznej Platformie e-Wiedzy znajdziecie ofertę piętnastu bezpłatnych kursów
e-learningowych przygotowanych przez naszych bibliotekarzy. Możesz nauczyć się tworzyć komiksy, grafikę, quizy, kreatywne zadania.

  • Kreatywna, domowa pracownia twórcza

Biblioteka proponuje wspólną zabawę - przygotuj razem z nią dla swoich bliskich, kolegów czy znajomych zabawną, wyjątkową e-kartkę na każdą okazję! Nie musisz mieć doświadczenia ani specjalnych umiejętności związanych z projektowaniem grafiki – jedyne co będzie potrzebne to Twoja wyobraźnia!

link: https://spark.adobe.com/page/jf92JsH4bSBn3/

  • Puzzle, planszówki, krzyżówki i inne łamigłówki

Filia nr 3 MBP w Opolu zachęca do wspólnej zabawy! Na profilu Facebook Filii nr 3 można rozwiązać krzyżówki on-line, poznać propozycje gier planszowych, ułożyć puzzle, a także wziąć udział w zabawie z cytatami z książek.

  • Fantastyczny Klub Dyskusyjny

Przeczytaliście już tonę fantastyki i nie macie z kim o niej porozmawiać? Oto rozwiązanie! Fantastyczny Klub Dyskusyjny przeniósł się na Discorda! Czytasz fantastykę, lubisz komiksy, gry, seriale? Zapraszamy! Znajdzie się miejsce dla każdego.

Zaproszenie: https://discordapp.com/invite/Rx4wHnK

Rodzinne spędzenie czasu

(dla dzieci)

  • Zgadywanie na ekranie

Prezentacja interaktywnych książek połączona z grami i rozrywkami umysłowymi m.in. zadania na spostrzegawczość, labirynty, łamigłówki czy obrazkowe zgadywanki. Zabawa połączona z konkursami - za poprawne i najszybsze udzielanie prawidłowych odpowiedzi przewidujemy nagrody książkowe i inne niespodzianki, które będą czekać na zwycięzców po otwarciu Biblioteki. 

(dla dzieci)

  • Ziemię kochamy i o nią dbamy!

Wspólne świętowanie Dnia Ziemi i nauka ekologii. Zostaną wykorzystane książki obrazkowe: Patrick George Uratuj ziemię, Uratuj mnie wyd. Bajka oraz książki zgadywanki: Guido van Genechten Odkryj, co…; Odkryj, kto… wyd.Adamada.

(dla dzieci)

  • Liczyć się uczymy i świetnie się bawimy

Spotkanie z teatrzykiem kamishibai O panach palcach (autor - Julian Brudzewski, ilustrator – Paulina Procner, wyd. Tibum) oraz zabawy paluszkowe oraz naśladowcze.

Wszystkie wydarzenia w czwartki  o godz. 17:00.

Aby uczestniczyć w spotkaniach online wejdź na Facebook Wypożyczalnia dla dzieci – Pokój Bajek.

 (dla dzieci)

  • Videobook

Videobook to zgrabna forma łącząca ilustracje książek z dźwiękiem audio czytanego tekstu. Biblioteka zaprasza do codziennego wspólnego czytania i przeżywania emocji jakie niosą
ze sobą książki, nawet jeśli są czytane za pośrednictwem multimediów. Niektóre odcinki videobooka będą miały interakcje w postaci quizów.

Od poniedziałku do piątku, godz. 09:00

(dla każdego)

  • Biblioteczny Q&A

Cykl z serii Zadaj pytanie bibliotekarzowi na Instagramie. Bibliotekarze będą mogli opowiedzieć na pytania obserwatorów/czytelników konta Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego.

Codziennie w godz. 12:00–14:00.

(dla dzieci)

  • Obudź wyobraźnię

Zabawa plastyczna dla każdego na podstawie książek. Publikowane w formie postów na Facebooku.
Biblioteka zaprasza w środy o godz. 16:00

Aby uczestniczyć w przygotowanych wydarzeniach wejdź na Facebook Oddział Dziecięco-Młodzieżowy oraz instagram Biblioteka dla dzieci i Biblioteka dla młodzieży

(dla dzieci)

  • Spotkania z Panią Bajką LIVE

Podczas spotkania na żywo dzieci poznają ciekawą książkę i wraz z Panią Bajką wykonają pracę plastyczną. Na każdych zajęciach czytelnicy poznają innego bohatera książkowego! Naszym pierwszym bohaterem będzie: Mops Klops AAron Blabey`a oraz Czerwona piłeczka P. Wechterowicza

Biblioteka zaprasza w piątki,  godz. 17:00

Aby uczestniczyć w spotkaniu online wejdź na Facebook Filii nr 5

Filia nr 5 nawiązała także intensywną internetową współpracę z opolskimi przedszkolami, a mianowicie PP 26 i Naszym Przedszkolem. Bibliotekarka nagrywa filmiki dla dzieci z poszczególnych grup, podczas których czytane są książki jako wprowadzenie do zajęć tematycznych.  Następnie dzieci w domach pod okiem rodziców wykonują tematyczne prace plastyczne!

Czytaj na zdrowie!