Aktualności

14.04.2020

#czytajnazdrowie 16: inicjatywy bibliotek w wirtualnym świecie

Dziś w cyklu #czytajnazdrowie gościmy raz jeszcze Barbarę Marię Morawiec, autorkę serwisu dla bibliotekarzy Lustro Biblioteki, która poleca wybrane inicjatywy bibliotek w wirtualnym świecie.

Biblioteczny e-teatr i dyżur telefoniczny

Biblioteczny e-teatr to propozycja dla całych rodzin. Z taką inicjatywą wyszła Krośnieńska Biblioteka Publiczna, która zachęca małych i większych miłośników teatru do obejrzenia spektakli stworzonych przez bibliotekarki i bibliotekarzy. Kurtyna idzie w górę dwa razy w tygodniu – we wtorki i czwartki o godz. 10.

Na uwagę zasługuje również inna akcja krośnieńskiej biblioteki „Dyżur telefoniczny” kierowana do osób starszych i samotnych. Odbywa się ona pod hasłem „Porozmawiaj z bibliotekarzem… o książkach i nie tylko!”.

Pomoc mieszkańcom

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim włączyła się w akcje pomocowe dla mieszkańców miasta. Bibliotekarze dzwonili do wszystkich czytelników, którzy ukończyli 70 lat, z pytaniami o pomoc i zdrowie. Bibliotekarze biorą także regularnie udział w pakowaniu maseczek ochronnych w urzędzie miejskim wraz z innymi służbami i urzędnikami miejskimi.

– Akcja ta spotkała się z ciepłym przyjęciem seniorów, wielokrotnie usłyszeliśmy jak bardzo książki i biblioteka ważne są w życiu najstarszych mieszkańców Ożarowa. A i my mieliśmy sposobność do rozmów z czytelnikami, których obecnie tak bardzo nam brakuje – podkreślają. – Zgłosiliśmy się też do udziału w akcji drukowania na drukarkach 3D przyłbic ochronnych dla lekarzy i pielęgniarek. Akcję tę organizuje Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., dzięki której posiadamy dwie pracownie komputerowe LCK, w których wyposażeniu znajdują się dwie drukarki.

W ramach aktywności on-line bibliotekarze publikują notatki na Facebooku z poradami np. jak nagrywać podcasty, gdzie szukać lektur, zachęcają młodzież do udziału w konkursie na „Dziennik Czasu Kwarantanny”, prezentują zabawy „Ulubiona książka z dzieciństwa i jej historia” czy zgadywanki dotyczące personelu biblioteki „(Roz)poznaj nas”.

Kulisy pracy biblioteki w Piasecznie

Biblioteka Publiczna w Piasecznie zaznaczyła swoją obecność na Facebooku i YouTube. W Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci zainaugurowała cykl „AudioZagadki”. W nowej on-linowej ofercie biblioteka stworzyła e-book z trzema legendami na temat Piaseczna, ponadto poleca książki o koronawirusie, organizuje wirtualne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki i rekomenduje czytanie performatywne. Uwagę przyciągają także filmy informujące o aktualnym stanie i prezentujące kulisy pracy za zamkniętymi drzwiami:

„E-bibliotekarz – nowa funkcja dla Ciebie,
nie zostawi Cię, gdy jesteś w potrzebie.
Bo to sprawa oczywista – od dawien wiadomo,
Google wcale nie był pierwszą wyszukiwarką – tylko nie mów nikomu!
I choć nie wypożyczamy wam teraz materiałów,
i nie kręcimy się zbytnio pośród regałów.
Dwoimy się i troimy, aby umilić wam czas,
mając nadzieję, że jak się to skończy, ponownie odwiedzicie nas.”

DIY, nauka gwary oraz wirtualna wystawa

W czasach społecznego dystansu Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna organizuje dwa projekty „Blubry pojedynczo” oraz „Od książki do (małej) sztuki – czyli zrób to sam”. Pierwszy ma na celu naukę słów z gwary gnieźnieńskiej, drugi zaś promuje kreatywną zabawę dla duetu dziecko-dorosły dzięki prostym instruktażowym filmom. Gnieźnieńska biblioteka, która w tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia, wraca do przeszłości za pomocą Facebooka, publikując kartki z bibliotecznego kalendarza. Wykorzystuje do tego aplikację internetową pozwalającą na przeniesienie tradycyjnej wystawy do wirtualnego świata. W pierwszej odsłonie przedstawiono zwiedzania ekspozycji biblioteki oraz Izby Historycznej.

***

Przedstawione pomysły można zrealizować niewielkim kosztem, a nawet bezbudżetowo. Każda bibliotekarka i każdy bibliotekarz mogą przygotować swoją odsłonę lub zaproponować własną akcję w mediach internetowych. Wystarczą dobre chęci, pomysł na realizację projektu, scenariusz działania oraz telefon lub komputer z możliwością nagrywania. Jeżeli jednak planujesz duże wydarzenie w wirtualnej przestrzeni lub cykl działań wsparciem w ich realizacji może być „Kultura w sieci”, niedawno ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego program, który pozwala bibliotekom i innym instytucjom kultury zdobyć fundusze na upowszechnianie działalności twórczej w czasie epidemii. W ramach „Kultury w sieci” można organizować m.in. warsztaty on-line, webinaria, kursy e-learningowe, wydarzenia kulturalne on-line, udostępniać zapisy wydarzeń kulturalnych, a także udostępniać i ponownie wykorzystywać cyfrowe zasoby. Nabór wniosków trwa do 20 kwietnia 2020 roku.

Czytaj na zdrowie!