Aktualności

26.04.2013

Czy literaturze potrzebna jest książka?

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz portal publicystów niezależnych "Studio Opinii" zapraszają 29 kwietnia na kolejne spotkanie z cyklu "Literatura i pisarze" pt. Czy literaturze potrzebna jest książka? - zainspirowane niedawnym wydarzeniem, ujawnionym na blogu pisarza Jacka Bocheńskiego.

W spotkaniu udział wezmą: 

  • Jacek Bocheński - prozaik, eseista, autor m.in. Trylogii Rzymskiej
  • Leszek Szaruga - poeta, tłumacz, krytyk literacki,
  • Krzysztof Varga - pisarz, krytyk literacki, dziennikarz,
  • Stefan Bratkowski - dziennikarz, publicysta, pisarz, redaktor niezależnego portalu publicystycznego „Studio Opinii”, członek Rady Nadzorczej naszego Stowarzyszenia.

Wprowadzenia dokona Mariusz Kubik - Sekretarz Wykonawczy Stowarzyszenia.

Spotkanie odbędzie się 29 kwietnia 2013 r. (poniedziałek), o godz. 18.00 w Klubie im. Aliny Perth-Grabowskiej - Radio Café (ul. Nowogrodzka 56, niedaleko hotelu „Marriott”) w Warszawie. Wstęp wolny

Wydawnictwo Naukowe PWN poinformowało Jacka Bocheńskiego, że zmuszone jest odstąpić od zawartej umowy i nie wyda jego książki z zakresu literatury faktu pt. Zapamiętani.

Nasza decyzja -  pisze PWN - nie ma nic wspólnego z wartością literacką i merytoryczną przedstawionego przez Pana tekstu, który oceniamy bardzo wysoko. Skłoniły nas do niej drastyczne zmiany na rynku książki (…).  Kierując się tegorocznym doświadczeniem, ograniczeniami w dostępie do półki księgarskiej  i tendencją do sprzedaży wybranych książek jedynie za pośrednictwem księgarni internetowej obawiamy się, że nie zagwarantujemy książce należytego dotarcia do czytelników i satysfakcjonującego poziomu sprzedaży.

Książka Zapamiętani jest biografią intelektualną autora, opisaną poprzez sylwetki przyjaciół i znajomych, m.in. Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Marka Edelmana, Ireny Szymańskiej, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Joanny Guze, Kazimierza Andrzeja Jaworskiego, Marty Fik, Tadeusza Nowakowskiego, Zbigniewa Herberta, Juliana Stryjkowskiego, Artura Międzyrzeckiego, Andrzeja Kijowskiego, Witolda Wirpszy, Andrzeja Brauna, Wiktora Woroszylskiego, Leszka Kołakowskiego, Arnolda Słuckiego, Anki Kowalskiej i innych osób.

Inicjatorzy spotkania chcą porozmawiać m.in. o tym, czy książki w dawnym znaczeniu przestają funkcjonować w przestrzeni publicznej - zarówno jako przedmiot rozmów, jak i cel pisarza, który często zmuszony jest funkcjonować w innej niż dotychczas przez niego rozumiana - przestrzeni twórczej. Także o tym, czy nowoczesne media sprzyjają pisarskiemu kreatywizmowi, czy raczej stanowią jego zaprzeczenie - biorąc pod uwagę dotychczas funkcjonujące standardy.

Patroni medialni: Instytut Książki, Polskie Radio S.A.