Aktualności
Cykl bezpłatnych szkoleń on-line dla promotorek i promotorów czytelnictwa
Instytut Książki zaprasza do udziału w cyklu bezpłatnych webinarów poświęconych czytelnictwu dzieci i młodzieży, organizowanych w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”.
Spotkania online poprowadzą uznani eksperci i ekspertki oraz doświadczeni animatorzy i animatorki kultury. Udział w nich będzie zatem niezwykłą okazją do tego, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie działań kierowanych do przyszłych i młodych czytelników, a także poznać wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży.
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ I JAK SIĘ ZAPISAĆ?
Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w webinarach wszystkich tych, którym temat czytelnictwa dzieci i młodzieży jest bliski, a zwłaszcza bibliotekarki i bibliotekarzy, nauczycielki i nauczycieli, animatorki i animatorów kultury oraz rodziców. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się, korzystając z linków podanych poniżej. Udział w wydarzeniach jest całkowicie darmowy. Zapraszamy do rejestracji także te osoby, którym nie odpowiadają terminy spotkań, aby później mogły otrzymać dostęp do nagrań. Osoby, które wezmą udział w webinarach, otrzymają specjalny certyfikat wystawiony przez Instytut Książki.
PROGRAM I PRELEGENCI
Do współpracy zaprosiliśmy uznanych ekspertów i ekspertki w dziedzinie promocji czytelnictwa oraz doświadczonych animatorów i animatorki kultury, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą i pasją. Poznajcie naszych prelegentów oraz program spotkań!
12.12.2024, godz. 18:00
Zaufajmy dzieciom! Wybór książek wbrew dorosłym
Zapisz się: TUTAJ
W czasie spotkania zastanowimy się, jak wspierać dzieci i młodzież w rozwijaniu ich czytelniczej pasji? Dlaczego ważne jest, aby akceptować ich literackie wybory, nawet jeśli różnią się od naszych upodobań? Jakie wsparcie oferować początkującym i młodym czytelnikom, aby pomóc im w kształtowaniu wrażliwości i gustu czytelniczego, a przede wszystkim zdolności krytycznego myślenia. Spotkanie będzie okazją do refleksji nad rolą dorosłych w budowaniu kultury czytelniczej młodych ludzi.
Prowadzi: Marta Lipczyńska-Gil
Absolwentka filologii polskiej na UMK w Toruniu. Redaktorka, autorka. Właścicielka wydawnictwa Hokus-Pokus, które założyła w 2003 roku. Od 2007 roku do dziś wydaje pismo o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms”. Równolegle prowadzi portal www.ryms.pl. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność, otrzymała m.in. Nagrodę PS IBBY za upowszechnianie czytelnictwa czy Gwarancję Kultury TVP Kultura. Mama trójki dzieci, opiekunka dwóch psów.
13.12.2024, godz. 18:00
Jak prowadzić warsztaty artystyczne dla dzieci inspirowane literaturą… albo radość czytania według INSPIRO
Zapisz się: TUTAJ
W czasie spotkania porozmawiamy o tym, jak przygotować i poprowadzić inspirujące warsztaty dla dzieci inspirowane literaturą. Podpowiemy, jak przygotować prostą scenografię, jak wykorzystywać muzykę, gdzie szukać materiałów plastycznych, jak używać zmiennego tempa zajęć, aby utrzymać zainteresowanie dzieci i odpowiednie proporcje ruchu, bezruchu, zabawy i kontemplacji. Opowiemy o pomysłach, które sprawdziły się znakomicie i o tych, które nie sprawdziły się wcale, a także o: bezpiecznej wyspie, złośliwych krasnoludkach, wiszącej tafli wody i o tym, czego lepiej nie robić w brzuchu płetwala błękitnego!
Prowadzą: Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski
Twórcy INSPIRO (www.inspiro.org ) organizatorzy setek warsztatów, nagradzani animatorzy kultury, którzy uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe. Przez 14 lat na zlecenie JST realizowali zadanie własne gminy, prowadząc projekt Dom Kultury INSPIRO. Stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 w dziedzinie Zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury. Laureaci nagrody POLCUL za działania wspierające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego oraz nagrody specjalnej MocArty RMF Classic. Laureaci Nagrody Animator Roku 2023 Miasta Krakowa. Wraz z KBF realizują projekty “Literackie Chwile w Pałacu Potockich”, “Wyjątkowe Chwile” oraz “Propagacje – szkolenia dla nauczycieli”.
17.12.2024, godz. 18:00
Od opowieści, do opowieści – storytelling w promocji czytelnictwa
Zapisz się: TUTAJ
Sztuka opowiadania baśni może stać się wspaniałym narzędziem do wprowadzenia dziecka w świat wyobraźni, a na późniejszych etapach rozwoju młodego człowieka przywracania mu sensu obcowania z literaturą. Jednak wykorzystanie tego narzędzia wymaga sporych umiejętności, szczególnie, gdy słuchaczem jest kilkuletnie dziecko. Albo znudzony wszystkim nastolatek. W czasie warsztatu porozmawiamy nie tylko o tym, co opowiedzieć, ale także: jakich słów użyć, jak pracować ciałem i co robić w sytuacjach kryzysowych.
Prowadzi: Mateusz Świstak
Opowiadacz, pisarz, edukator i podcaster. Ukończył edytorstwo na Wydziale Polonistyki UJ. Od ponad 11 lat zajmuje się wykorzystaniem szeroko pojętego storytellingu w edukacji. Prowadzi spotkania z opowieściami, baśniowy stand-up, warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli, a także tworzy immersyjny storytelling do kilku polskich parków rozrywki (m. in. Rabkoland, Kosmiczne Ranczo). Jest zaangażowany w projekt “Mała książka – wielki człowiek” od 2018 roku. Autor bloga basnienawarsztacie.pl. Laureat nagrody specjalnej im. Astrid Lindgren za książkę Timburu.
18.12.2024, godz. 18:00
Uważne czytanie. Książki, które kształtują uważność, wspomagają relaksację i dbają o dziecięcy dobrostan
Zapisz się: TUTAJ
Z dobrostanem jest jak z ciepłym szalikiem w zimowy dzień… niby można bez niego, ale kiedy przyjemnie otula szyję, jakoś tak niestraszne życiowe zawieruchy! I o tym właśnie będzie nasze spotkanie – o książkach, które są i niczym szalik otulają małe, często pogubione emocje Dzieci. Ale nie ukrywajmy, one często opiekują też emocje tych starszych… W czasie spotkania posłuchamy opowieścią o 4 słowach na „ś”, bez których trudno wyobrazić sobie święta… Będzie pachnąco, magicznie i oczywiście książkowo.
Prowadzi: Hanka Warchałowska
Opiekunka dziecięcych emocji i certyfikowana nauczycielka uważności „Rosnę z uważnością”, nauczycielka przedszkolna, tutor, coach. ProwadzI szkolenia dla Rad pedagogicznych i rodziców, które pozwalają zadbać o swój dobrostan, bez potrzeby odkładania tego „na lepsze czasy”. Od kilku lat realizuje autorską metodę nauki wyciszania się i rozwijania uważności – zaczynając od krótkich chwil zatrzymania się, przez „zaopiekowanie” wszystkich emocji, po krótkie formy relaksacji z wsłuchiwaniem się w samego siebie. Autorka płyty „Wyciszanki Cioci Hanki” i książki „Okruszki uważności. Alfabet Mysi Gryzińskiej”.
19.12.2024, godz. 18:00
Jak otworzyć bibliotekę na potrzeby „najnajów” i ich rodziców?
Zapisz się: TUTAJ
W czasie webinaru rozmawiać będziemy o tym, jak wychować czytelnika już od pierwszych miesięcy życia dziecka? Co zrobić, by bibliotekom przybywało odbiorców wśród maluchów i młodych rodziców? Jak przygotować bibliotekarki i bibliotekarzy, mury bibliotek i księgozbiory dla potrzeb „najnajów”?
Prowadzi: Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz
Filolożka polska, animatorka kultury, biblioterapeutka, terapeutka SI, laureatka w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY, w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa. Autorka scenariuszy zajęć z książką i organizatorka wielu międzypokoleniowych i i interdyscyplinarnych (inspirowanych książkami) większych i mniejszych wydarzeń. Z najmłodszymi pracuje z książkami, łącząc ich poznawanie z innymi dziedzinami sztuki i życia. Z „najnajmłodszymi” zaś pracuje autorską metodą sensorycznego czytania, gdzie związek malucha z książką buduje się w oparciu o bliskość z osobą czytającą i wpływanie na zmysły. Związana z Fundacją 12 Kamienica w Bydgoszczy, tam od lat kieruje inicjatywami adresowanymi do seniorów (jak Dzienny Dom Pobytu, kluby seniora, koncerty, warsztaty i animacje dla seniorów) i rodzin z dziećmi.
***
Regulamin udziału w webinarach: https://tiny.pl/d384w8t2
Szkolenia są realizowane w ramach projektu Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.