Aktualności

06.05.2020

Creatives Unite – platforma dla sektorów kultury w związku z COVID-19

Komisja Europejska ogłosiła uruchomienie specjalnej platformy internetowej CREATIVES UNITE mającej ułatwić artystom, wykonawcom i innym osobom pracującym w sektorach kultury i kreatywnym dzielenie się informacjami i pomysłami w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

Europejskie sektory kulturalne i kreatywne zostały mocno dotknięte epidemią koronawirusa – zamknięte kina, teatry, muzea, odwołane wydarzenia kulturalne oraz przełożone projekty przyczyniły się do poważnego kryzysu w branży oraz utraty dochodów wielu związanych z nią ludzi.

Odpowiedzią Komisji Europejskiej na trwający kryzys jest uruchomiona 6 maja 2020 r. platforma internetowa Creatives Unite przeznaczoną dla sektorów kulturalnego i kreatywnego dotkniętych pandemią COVID-19. Jest to przestrzeń stworzona przez i dla sektora, umożliwiająca wszystkim dyskusję, dzielenie się wiedzą oraz tworzenie innowacyjnych rozwiązań.

Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: „Koronawirus ma niszczycielski wpływ gospodarczy na sektor kultury i sektor kreatywny. Ta platforma internetowa zapewni forum dla sektorów kultury i sektora kreatywnego do dzielenia się pomysłami i inicjatywami oraz współtworzenia rozwiązań dzięki ich kreatywności w odpowiedzi na kryzys”.

Uruchomienie platformy jest kontynuacją wideokonferencji ministrów kultury krajów Unii Europejskiej z 8 kwietnia, na której komisarz Gabriel ogłosiła inicjatywę.

Operatorem platformy jest europejska sieć Creative Hubs Network oraz Creative FLIP – pilotażowy projekt Parlamentu Europejskiego realizowany przez Komisję Europejską, kierowany przez Goethe Institut.

Więcej pod tym adresem.